de beperkte financiële middelen in het provinciale fonds voor archeolo gisch noodonderzoek werd besloten geen uitgebreider onderzoek te starten en genoegen te nemen met het intekenen van de sporen op het niveau van de toekomstige bouwput die zou worden aangelegd op N.A.P.-hoogte. Dit werk werd onder moeilijke omstandigheden in februari 1986 zonder veel medewerking van de gemeente uitgevoerd door provinciaal medewerker B.Oele met assistentie van ROB-correspondent H.Hendrikse uit Breskens en de heer A.P.E.v.d.Velde uit Goes.Een onderzoek met de metaaldetector van de afgevoerde grond door Hendrikse leverde onder andere nog de res tanten op van een muntschat.Het betreft een dertiental kromstaarten en braspenningen van Philips de Goede,Jan zonder Vrees en Philips en Jacobs met sluitdatum 1433 (det. A.Pol, Kon.Penningkabinet Leiden). Tijdens de opgraving werd ook een "verdwaalde?" Romeinse munt gevonden (sestertius van Clodius Albinus 193-197 A.D.). De meest interessante vondst was echter afkomstig uit een van de twee beerputten die volledig konden worden onderzocht.Het betreft een grote hoeveelheid fragmenten van in het totaal 45 zgn "kopglazen". Kopglazen werden gebruikt bij het aderlaten.Zo lieten bijvoorbeeld meis jes zich in de 17de eeuw aderlaten of koppen om zekerheid te krijgen over hun kansen in de liefde en over de mogelijkheid van zwangerschap. Tot nu toe zijn slechts enkele exemplaren van deze voorwerpen bekend. Een uitvoerige beschrijving zal elders worden gegeven (Van Heeringen en Henkes 1987: Een merkwaardige vroeg-17de eeuwse glasvondst uit Middelburg, Westerheem) MIDDELBURG-Sint-JansstraatBi j rioleringswerkzaaraheden in de Sint- Jansstraat in Middelburg werd in de maand mei door D. J. Antheunisse uit West-Souburg een gaat pelgrimsinsigne van tin/loog gevonden. Het voorwerp dateert uit de 15de eeuw en stelt de in Geraadsbergen in Belgie vereerde heilige Adrianus voor.De heilige is staande afgebeeld met in zijn linkerhand een aambeeld en hamer als verwijzing naar zijn marteldood tijdens de christenvervolging in de Romeinse Tijd en in zijn rechterhand een zwaard met een banderol waarop in gotische minuskels de tekst: S:ADRIANUS. Aan zijn voeten ligt een leeuw. MIDDELBURG-Arnestein Op 11 mei meldde D.JAntheunisse uit West Souburg de vondst van een vuurstenen bijl op het industrieterrein Arnestein bij Middelburg.De bijl werd aangetroffen in wit schelprijk zand op de rand van een ondiepe bouwput (van Carlier Tours).De bijl is of met het zand opgezogen uit het oostelijk deel van het Veerse Meer of ter plaatse terecht gekomen met grond uit de binnenstad van Middelburg (Geere-ge- bied) bij de aanleg van het industrieterrein.Voor beide vindplaatsen geldt dat in de tijd dat de bijl in gebruik is geweest er een brak/ marien getijdelandschap aanwezig was aan de zuidoever van de toenma lige Schelde.Tezamen met de bijl die in 1908 bij sluisaanleg in Terneuzen is gevonden vormt de vondst een aanwijzing dat het gebied ten zuiden van de Schelde in het Laat-Neolithicum niet onbewoond is geweest. De bijl is vervaardigd uit een donkergrijze vuuroteensoort die vermoede lijk in het westen van Belgie is gewonnen (det.: drs. L.B.M.Verhart, RMO Leiden).De bijl is recentelijk zwaar beschadigd.Het oppervlak ver- 31

Nehalennia | 1987 | | pagina 33