VLISSINGEN-Welzinge Op 13 maart vond A.C.Rijken uit Middelburg in recent verwerkte,sterk met veen vermengde grond nabij het verdwenen dorp Welzinge een groot deel van een donkergrijzemet reliëfs versierde beker uit de Romeinse Tijd.De beker houdt het raidden tussen terra sigillata en terra nigra.Een brede zone van de wand is versierd met dierfiguren, rozetten en boogvormige ornamenten.Hij is vermoedelijk vervaardigd door pottenbakker EBURUS in Lavoye in de Argonnen.Noordoost-Frankrijk en dateert uit het eind van de 2de of het begin van de 3de eeuw A.D. (Zie Trimpe Burger 1986: Een zeldzame beker van Romeins aardewerk te Welzinge, Nehalennia 62, 35-40). Het potje is door de vinder aan het Zeeuws Museum geschonken. WESTKAPELLE D.Roos.voorzitter van de Stichting behoud Onderwaterschat- ten Zeeland, meldde op 24 juni de "vangst" door de schoonzoon van reder Meulmeester uit Arnemuiden.de heer P.Beie varende op de Arnemuiden 18, van een bronzen kanon voor de kust van WestkapelleHet kanon is 3.30 meter lang en weegt 2700 kilogram. Het werd in 1654 in Middelburg door Johannes Burgerhuijs gegoten in zijn gieterij in de Abdijgebouwen waarschijnlijk in opdracht van de Zeeuwse Admiraliteit. Misschien is door een ingeslagen merkteken nog te achterhalen op welk schip het kanon heeft dienstgedaan Het kanon kon door het Zeeuws Museum worden verworven en is momenteel in de expositie opgesteld. Onlangs is ook een gedeelte van de vondsten uit het V.O.C.-schip "Geldermalsen" dat in 1746-1747 in Middelburg werd gebouwd,in de col lectie van het museum opgenomen.Onder de vondsten bevindt zich de scheepsbel van de Geldermalsen waarop de tekst: "me fecit ciprianus crans jansz. anno 1747". WEMELDINGE-Hervormde kerk Omdat de Herv. kerk van Wemeldinge binnenkort wordt gerestaureerd werden de mogelijkheden voor een beperkt archeologisch onderzoek onderzocht.Het betreft hier waarschijnlijk een van de oudste kerken van Zuid-Beveland.Het vermoeden bestaat dat de kerk op een vlied berg is gebouwd. WESTENSCHOUWEN Op het bij eb droogvallende strand ter plaatse van het voormalige dorp Westenschouwen vond J.A.Deurloo uit Haamstede naast veel ander kleinmetaal twee pelgrimsinsigneste weten een (tinnen?) hangertje in de vorm van een St-Jacobsschelp en een tinnen speld met vertikale naald in de vorm van een opengewerkte vierpas waarin een kruisigingsscène.Datering van de speld is waarschijnlijk 15de-eeuws, het hangertje is van recenter datum. WESTER EN BAN Op 4 februari werd in gezelschap van drs J.Beijersbergen en mevr.J.Vermue(Prov.Waterstaat) G.Slob (Staatsbosbeheer,R0B-Correspon- dent F.Beekman uit Zierikzee ,ir .J.A.Trimpe Burger en B.Oele een bezoek ge bracht aan het stuifduinenreservaat van de Westerenban en het Zeepe in de kop van Schouwen-Duiveland om te kijken in hoeverre door de activi teiten van de stuifduinen archeologische resten bloot zouden komen. Op een tweetal plaatsen werden inderdaad zeer kleine scherven van Paff rath-achtig aardewerk opgeraapt .Het materiaal was vermoedelijk 35

Nehalennia | 1987 | | pagina 37