VAN GRENZEN EN GRENSPALEN door P.W.Stuij U kent wel het oude grapje.waarvan beginnende scholieren bij het voort gezet onderwijs het slachtoffer moeten worden: wat zeggen ze in Frank rijk tegen een lantaarnpaal? Hoe het antwoord ook uitvalt.de oplossing is altijd: "Ze zeggen er niets tegen omdat hij toch niet reageert. Ook grenspalen zeggen niets.Maar daar mag het niet bij blijven; we zullen ze zelf "aan het spreken moeten brengen. Daarvoor is het nodig de historie te kennen. De geschiedenis in het algemeen is voldoende uitgebreid beschreven, maar over de grensproblematiek is vaak weinig te vinden.Het meeste daarvan moet uit archieven worden bijeengezocht. De studie waar ik me tot nu toe mee heb beziggehouden omvat de grenzen van Zeeuwsch-Vlaanderen Ten eerste ligt daar mijn woonplaats.Terneuzen.Hierdoor was het ook mo gelijk het vele veldwerk te verrichten en de oude grenstrajekten na te lopen. Ten tweede was er al een aanvang gemaakt met een studie op dit gebied door M.A.Aalbregtse, de oud-sekretaris van de gemeente Oostburg. Hij publiceerde zijn werk in het boekje "Merkwaardige grenspalen en grensstenen" Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in het zuiden een deel van de rijksgrens met België en aan de noordzijde heeft de streek een natuurlijke grens. Verder liggen er in het gebied een groot aantal grenzen van gemeenten, ambachten,enz. In het kort volgt nu een beschrijving om duidelijk te maken wat er in dit "overzeese" gebiedsdeel van Zeeland wel te vinden is. De rijksgrens telt zo'n 100 palen met daartussen een groot aantal hulp- palen. Nog afgezien van het feit dat de historische achtergrond hiervan zeer interessant is,blijken er rond deze grens veel biezonderheden te zijn. De natuurlijke noordgrens,die uit duinen.dijken en schorren bestaat heeft eveneens al een veel bewogen leven achter de rug. Het belangrijkste deel van de genoemde studie werd gevormd door de oude grenzen,met hun nog aanwezige vertegenwoordigers.de natuurstenen grenspalen. Zeeuwsch-Vlaanderen is daarmee rijk bedeeld en ik wil trachten dat aan te tonen met het volgende overzicht.waarin na de aanduiding van een aantal en soort ook het jaar (de jaren) van plaatsing zijn aangegeven, voor zover bekend. 2 rijksgrenspalen met Oostenrijk (1722).Deze palen zijn in 1974 ver wijderd en op Belgisch gebied terecht gekomen.Foto 1 en 2. 13 rijksgrenspalen met Oostenrijk (1770).Op Belgisch gebied zijn er nog 3 te vinden. 9

Nehalennia | 1987 | | pagina 11