Dinae wiren de mensen staende herdacht die aan et ofhelopen jaer over leden bin.En dat wazzen der dit jaer vee.In et biezonder wier herdacht Mevr.Wolsedie a van de oprichtienge van de verênihienge lid was ewist. Vervolhens wier de ahenda of ewerkt.Nou da hieng in vlot tempo. Op een paer vraehen nae wieren de notulen van de vorhe verhaderienge hoed ekeurt en wazzen me a hauw an et financieel verslag.Di wazzen ok nie vee vraehen over en de vraehen die a ter waeren,wieren vlot beant woord deur de centenbaes,die a ok altied noga uut zen woorden kan kommen. Ie zei wè dat um et zunig an eleit a in et ofelopen jaer om wat meer centen achter de and te èn,mèr ie beloofde da um wat meer uut zou heven, netuurlijk in et belang van de verênehienge.Zó tussen neuze en luppen maekte ik op dat um zo achter de schermen noga êel wat mêer doet dan de kas in de haten auwen.Affijn da wissen me eihelijk a jaeren da um en zen vrouwe de werkpaerden bin in de verênehienge De kascontrole-commissie kon ok hin foutjes vinne n en daerom wier de centenbaes dan ok mie applaus bedankt eworren voe et vele en hoeie werk van et ofhelopen jaer. In het bestuur wazzen een paer mensen an de burte voe oftre'en.mè twêê di van wouwen nog best bluven dus die wieren eveneens mie andheklap wee voe een paer jaer estrikt.Mè voe twi bestuursleden mosten aare kommen, wan die konnen nie mi bluven om verschillende redenen. Voe dr.Braber,die a nae 12 jaer et ok wat rustiger an wou doen wier Mevr.A.F.v.d.Zande-Vleugels Schutter bereid evonnen en di wier zelfs deur voorzitter ezeid.da dat wel is de nieuwe voorzitter zou kunnen worren. Ok meneer Leune wou ter een punt achter zetten en voe um wier ekozen Mevr.L.Rijstenbil.Et liekt me voe de are bestuursleden ok wel is arig om een paer vrouwen der bie te èn. Vervolhens kwam de sicretaresse Mevr.v.d.Broecke-de Man an et woord en die vertelde zo et êen en 't ander over heur werk.Ik ielk jaer wee bewonderienge voe eur om op zo'n leeftied nog zovee werk te verzetten. Mè helukkig voe eur was ze noe toch blie iemand evonnen te èn die eur kan opvolhen as zie nie mi in staet is om et werk te doen,wan ze zou et vreselijk vinnen at dat nie mi deur zou gaen en da kan ik me voorstel len a je zo vee tied van je leven an dat werk edaen eit. Ze stelde dan ook meneer Francke voor as eur opvolger en ze zei dat ie eur ok a zo eholpen eit bie et saemenstellen van et regioboek van Walcheren.Ie was de hrote stimulans ewist en ze twufelde er dan ok nie an dat eur werk nie deur um mie de hróotste inzet zou worren voortezet. Nou ik bie zen ezeten onder et eten en ik helöve da zie nie varre mis is Bie de rondvrahe wazzen der ok nie vee vraèken en toen konnen me dan zien oe a et nieuwe regioboek Walcheren anebojen wier an meneer De Voogd.Ie was ter erg mie inhenomen en ie bedankte dan van arte der voe.Allêene liet um uut zen mond vallen dat um nog hin lid was van de verênehienge.Toen a ter een hebrom ontstoeng zeit ie mè hauw dat um helieke lid wier,dus dat is wee mee enomen.Wè viel et um op dat er zo'n hezellige sfeer was dus ik kreege nie de indruk dat et tehen za vallen dat lidmaatschap. Nae dat meneer Francke nog een hroot hedicht voorelezen a uut het 38

Nehalennia | 1987 | | pagina 40