Zierikzee is nog in het bezit van drie stadspoorten uit de middeleeuwen 16) en neemt hiei bij in Nederland een unieke plaats in. Zij zijn in de afge lopen decennia alle grondig ge restaureerd. Ook in de löe eeuw werden reparaties uitgevoerd, met name aan de Nobelpoort en de ZuidhavenpoortZierikzee lag zo buiten de gebieden, die in de 19e eeuw in de vaart der volken werden opgestoten, dat de echte sloopwoede eraan voorbij ging. De Bagijnepoort werd al in 1623 afgebroken. Bommenee noemt nog de Westpoort en de Noordweilepoort die, zoals hij zegt, leken op de Mechelsepoort te Leuven. De Kampveerse toren te Veere, in de 15e eeuw gebouwd ter be scherming van de haveningang, was in de loop van de eeuwen beroofd van het bovenste deel van de kap. Dat werd in 1950 weer aangebracht met bijbeho rende topgevel aan de stadszij- de. Over de toren van het Veerse stadhuis vermeldt Bommenee naast de klokken van het caril lon ook, dat hij gedekt was met Rijnse leien, hetgeen in Zee land hoge uitzondering was. 1?) Over de Grote kerk zou heel veel te vermelden zijn. Bomme nee is er summier over en schrijft, dat er witte arduin aan gebruikt is.Wel meldt hij, dat er in 1668 een herstel van de kap heeft plaatsgevonden met grenen balken die uit Hamburg kwamen. Dat was een gevolg van de zware brand, die het stadje in 1685 trof. Van de Middelburgse stadspooi ten bleef niets over dan enig muurwerk van de Veerse poort. Afbeeldingen en een opmeting bleven bewaard van de Vlissing— se poort, gebouwd van 1596 tot 1839 en gesloopt in 1868. Een stadspoort van Sint— Maar tensdijk werd getekend in de vervallen staat, waarin hij in 1783 verkeerde. In 1799 stort ten de resten in. In 1984 en 1985 werden de resten van de funderingen van deze poort met een stukje aansluitende stads muur opgegraven en opgemeten. 18) Van het kasteel, eertijds de resitentie van Frank van Borselen, is niets overgeble ven. In 1691 werden de ruïnes getekend. In 1968 zijn de fun deringen van de voorburcht op gegraven. 19) Van het huis Windenburg te Dreischor is eveneens niets meer overgebleven.Na de waters nood werden de funderingen in 1955 opgegraven en grondig on derzocht 20 De kerk van Dreischor ondei gingeveneens na de watersnood, een grondige gedaanteverwisse ling. In de 19e eeuw was het gebouw grotendeels gepleisterd, de doopkapel was afgebroken en er was een school in de zuide lijke beuk ondergebracht. Aan de hand van opmetingen uit 1873 en vondsten na de verwijdering van de cementpleisterlaag kon de oude situatie weer worden hersteld. 21 Grote wijzigingen deden zich voor in het beeld van steden en stadjes. Het middeleeuwse en 17e- eeuwse beeld werd in hoofdzaak bepaald door woonhui zen met trapgevels en kruisven- sters. In de 18e eeuw wijzigde zich dat. De lijstgevels en de schuiframen deden hun intrede. In de 19e eeuw werd de ruit- maat van de ramen drastisch vergroot. De bestrating bestond voor een deel uit kasseien, die vooral uit Vilvoordse stenen bestonden. Hier en daar, zoals langs de kademuren in Zierikzee vindt men dit materiaal nog te rug. Gotische woonhuisgevels als die van het Tempelierenhuis in Zie rikzee en het in 1867 gesloopte huis A 325 vormden geen

Nehalennia | 1988 | | pagina 10