is verhuisd. In 1747 heeft Adriaan Bommenee ontslag van zijn betrekking ge vraagd wegens hoge ouderdom. Uit de hiervoor ontwikkelde hy pothese omtrent zijn geboorte jaar volgt dat hij toen 62 jaar zou zijn. Zijn ontslag is ech ter pas op 1 januari 1749 fei telijk in werking getreden. Niet lang daarna, 12 januari 1749 is zijn vrouw overleden. Het ontslag hield tevens in, dat hij zijn ambtswoning moest verlaten. Het is niet duidelijk waar hij toen naar toe is ge gaan. Hi j is kennelijk wel in Veere blijven wonen, want zijn overlijden in augustus 1757 staat genoteerd in de lijst van overleden personen te Veere. Hij was toen 72 jaar. Wat en hoe was Bonne nee Vervolgens iets over zijn loop baan en taakvervulling. Hij be zat twee functies, de hoofd functie was stadsfabriek van Veere en de belangrijke neven functie; 's lands inspecteur van de provincie Zeeland. In 1713 heeft hij de betrekking als stadsfabriek of schaffer te Veere aanvaard. Globaal kan men dit ambt karakteriseren als het feitelijke beheersinstituut van de stedelijke eigendommen. Het is een noodzakelijk onderdeel van elk stads— en gewestbestuur en bevat een aantal aspecten, die al naar gelang de grootte van het werkterrein over één of meer personen verdeeld is. In Veere was voor al die aspecten één persoon aangetrokken. Bommenee moet bij aanvaarding van dit ambt ongeveer 28 jaar zijn geweest. Het is niet be kend geworden wat hij voor die tijd gedaan heeft en wat zijn opleiding is geweest. Gedacht kan worden aan één der bouwvak ken, maar in Veere is daarvan niets te ontdekken; misschien heeft hij zijn leertijd in Mid delburg doorgebrachtDe inhoud van het schafferschap was vast gelegd in een instructie. Relatie met het stadsbestuur. Het stadsbestuur van Veere werd in de 18de eeuw aangeduid als "Wet en Raad" en bestond uit de baljuw, 2 burgemeesters9 sche penen en 24 raden. Ten behoeve van de voorbereiding van de be sluitvorming betreffende zaken met financiële gevolgen, was uit de Wet en Raad een commis sie ingesteld, waarvan de leden werden aangeduid als "De Heeren Gecommitteerdens van de Finan— tien" en welke commissie ik ge makshalve maar "commissie van finantie" zal noemen. Eén van de burgemeesters was lid van deze commissie en voerde in de vergaderingen van wet en raad (zaterdags om 10 uur) het woord namens die commissie. De twee burgemeesters waren tevens lid van het "dagelijks bestuur" van de stad samen met enkele forti ficatie meesters, die uit sche penen en raden waren verkozen. Dit college behartigde de dage lijkse gang van zaken. Het col lege bereidde tevens de stukken ter vergadering voor, of werd belast met de uitvoering van genomen besluiten in de verga dering van Wet en Raad. Het zal duidelijk zijn dat de schaffer met al deze bestuurs- instanties te maken had. Vaak was hij degene die de stukken defacto voorbereidde of de be sluiten uitvoerdde als de in houd daarvan het beheer van de stadseigendommen betrof. Een voorbeeld: 1747 uit de notulen van finan- t ie Is gedaan lecture van de memorie door den schaffer. waarop gedelibereerd zijnde is goet gevonden 14

Nehalennia | 1988 | | pagina 16