IN HOUD De Monumenten van Zeeland2 Leven en Werk. van Adriaan Bommenee11 Het Oude Ambacht en de Moderne restauratie techniek29 Mededelingen Werkgroep Historie en Archeologie31 Mededelingen Zeeuusche Vereeniging voor Dialectonderzoek34 Proza en Poëzie42 Beantwoording vragenlijst september 198743 WOORD VOORAF Het eerste bulletin van de Werkgroep Historie en Archeolo gie van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen ver scheen op 21 oktober 1964. Het droeg nog geen naam en was een voudig van opzet. De kort daar voor opgerichte "Historische Archeologische Werkgroep" wilde in dit driemaandelijks te vei schijnen bulletin verslag doen van haar historische en archeo logische aktiviteiten, welke geformuleerd waren in een ambi tieus werkprogramma. Vanaf het vierde bulletin, Zomer 1965, werd aan de Zeeuwsche Vereeni ging voor Dialectonderzoek ruimte geboden om haar medede lingen en vragenlijsten te pu bliceren. De oplage van het bulletin kon hierdoor verdub beld worden van honderd naar tweehonderd exemplaren. Hoewel zo nu en dan met onderbrekingen verscheen het bulletin in deze vorm tot 1975. Het herfstnum mer van dat jaar bracht een be langrijke wijziging in de druk techniek en uitvoering. Ook het vertrouwde embleem overgenomen van het titelblad van Tirion's Tegenwoordige Staat van Zeeland sierde vanaf dat jaar het Bul letin. Pas vanaf 1978 verscheen de naam Nehalennia op de omslag Afgezien van de kleur is Neha lennia qua uiterlijk in de vol gende jaren nauwelijks veran derd. Vanuit het bestuur van de Werkgroep werd eind 1987 een voorstel geformuleerd om Neha lennia in een iets professione ler jasje te steken. Met instemming van de Dialect- vereniging en dev redaktie is uiteindelijk gekozen voor een geheel nieuwe opzet. Het for maat is groter, waardoor de tekst over twee kolommen kan worden verdeeld. De kopij wordt via een tekstverwerker gezet en voorlopig nog via een uitprint gedrukt. Binnenkort zal dit volledig geautomatiseerd gebeu ren. Via rastering van de il lustraties zal de kwaliteit hiervan aanmerkelijk beter woi den. De omslag is dikker en steviger en naar een nieuw ont werp gedrukt. Al met al naar wij hopen een verbetering die u als lezer(es) zult waarderen. Aan ons de taak de inhoud zowel kwalitatief als kwantitatief op peil te houden. namens de redaktie Lieuwe Zoodsma De drie eerste artikelen van dit nummer zijn een weergave van de lezingen zoals ze gehou den zijn op de 3e Historische Studiedag op 21 november 1987 te Middelburg. De vierde lezing van die dag hopen we in het volgend nummer te publiceren. 1

Nehalennia | 1988 | | pagina 3