Het in 1H06 gesloopte kerkje van Sirn Viersteld. In het koor werd één van de 14de— eeuuse vensters gereconstrueerd, maar uitge voerd in een baksteen van een iets afwijkende kleur, zodat de ingreep herkenbaar blijft. Bommenee meldt, dat in de kerk van Nisse Iers eikenhout ge bruikt zou zijn. Hij schrijft o.a. ook, dat het stadhuis van Amsterdam, thans Paleis op de Dam, en de Ridderzaal in Den Haag met hetzelfde hout gebouwd zouden zijn. Waar dit verhaal vandaan komt is onduidelijk. Aangenomen moet worden dat het gebruikte hout uit Duitsland of België is gekomen 4). De kerk van Nisse is in het bezit van haar oorspronkelijke natuurste nen nokafdekkingwaarop nog de aanzetten van pinakels waar neembaar zijn. De kerk van Kapelle was door de loop van de eeuwen goed behou den gebleven. Bij de restaura tie omstreeks 1965 bleek in het hoofdkoor ook nog de originele vorm van de bakstenen venstei 'Utakurko. traceringen aanwijsbaar5Met uitzondering van de oorspronke lijk aanwezige dunne witte pleisterlaag zijn zij hernieuwd aangebracht De kerk van Kloetinge was,vooi al in het koorgedeelte meer aangetast dan Kapelle. Achter pleisterlagen kwamen de vormen van de oude vensters te vooi schijn. Heel bijzonder is de vorm van het venster in het noordelijke koor, die in dicht gemetselde toestand bewaard is gebleven. 6) De lotgevallen van de Maria Magdalenakerk te Goes in de ja ren tussen 1618 en 1621 zijn in de stedelijke notulen zo uitge breid beschreven, dat het in dit korte bestek onmogelijk is ze hier weer te geven. Enkele opvallende feiten geven we op deze plaats. Het gebouw raakte in brand door toedoen van Hans de Schaliedekker, die "t'vyer dat hem nodich was tot 't son deren van de gooten qualyck die voormiddach hadde bewaert11 De 4

Nehalennia | 1988 | | pagina 6