kerkgebouw naar de smaak van die tijd en van uitzonderlijk grote afmetingen. 9) In de Sint-Lievensmonsterkerk was in 1464 een gebrandschil derd glas geplaatst, geschonken door Frank van Borselen en ge maakt door de glazenier Zweer van Opbueren in Den Haag. Het was een tamelijk groot 1as van 70 panden (panelen10Van Borselen schonk talrijke glazen aan Zeeuwse kerken, onder meer Brigdamme (1462), Brouwershaven (1459), Duveland 1461Kort- gene (1456), Middelburg, Augu stijnenkerk (1455), Scherpenis— se (1464) en West— Souburg (1463). Bommenee noemt in zijn werk enkele kerken met gebrand schilderd glas (Biervliet,Tei neuzen, Westkapelle, Poortvliet Stavenisse en de Oude kerk, de Nieuwe Oosterkerk en de Gast huiskerken te Middelburg). Dit zijn echter al glazen uit late re perioden.Van het middeleeuws glas bleef in Zeeland en elders in Nederland niets bewaard. Toch zijn er van Zweer van Op bueren nog delen van een glas bewaard gebleven. Het zijn 26 panden van een 80 panden groot glas, dat Frank van Borselen in 1460 schonk aan de bedevaarts kerk te Wilsnack in de huidige D.D.R. Daar bleven zeer gra fisch uitgebeelde banierdra gers in de vorm van acht die ren, die wapens dragen, gespaard 11). Op deze wijze is het moge lijk ons een indruk te vormen van de door Frank van Borselen geschonken glazen, die vele Zeeuwse kerken hebben gesierd. Eén van de belangrijkste kerken van Middelburg was de Noordmun- steiSint-Pieters-of Oude kerk (12).Zij was al in 1311 kapit telkerk en werd in 1559 zelfs tot bisschopszetel en dus tot kathedraal verheven. In 1834 werd de kerk gesloopt, waarbij het grafmonument voor de ge broeders Evertsen, omstreeks 1680 door Rombout Verhulst ge maakt, werd overgeplaatst naar de Koorkerk. De Westmunsteiof Sint—Maai tenskerk, gelegen op de plaats waar nu de Middelburgse Markt is, werd in 1575 op last van de Prins van Oranje afgebroken. Hier is dus sprake van een po litieke beslissing. De kerk,die al in 1162 werd genoemd, was in 1479 kapittelkerk en had een kooromgang met veelzijdig ge sloten straalkapellen, die in 1940 werden opgegraven. 13) In Zeeuwsch-Vlaanderen werden in de 17de eeuw talrijke nieuwe kerken voor de protestante godsdienst gebouwd. Eén ervan is de Hervormde kerk te Sas van Gent, die volgens Bommenee ge repareerd werd met het toen ge bruikelijke grenehout. De kerk brandde in 1895 af. Van groter architektonisch belang is de Sint Janskerk in Sluis geweest, die na een brand in 1811 in 1823 werd gesloopt. Het was een 13de-eeuwse langgerekte kruis— baseliek met een onvoltooide toren. In 1948 werden de funda menten blootgelegd, waarbij in wendig beschilderde grafkelders te voorschijn kwamen.14) De plattegrond is thans duidelijk afgebakend zichtbaar. Resten van de Westpoort van Sluis zijn nog te zien onder de naam Stenen Beer. De rond 1450 gebouwde poort werd in het be gin van de 17de eeuw in de aardwerken van de gemoderni seerde stadswallen opgenomen en onder de bovenzijde daarvan gesloopt.15) Datzelfde gebeurde met de Dub bele poort te Hulst, een gecom pliceerde land— en waterpoort. Sedert 1957 werd onder leiding van P. J.Brand het ontgravings— en consolidatiewerk ter hand genomen. Een groot probleem bij de conservering van fundamenten en ruïnes is het voorkomen van verwering door vocht en vorst. 6

Nehalennia | 1988 | | pagina 8