IT OUDf prof Uitgangspunt van deze voor dracht was het standpunt, dat bij het restaureren van histo rische gebouwen in constructie ve zin steeds zowèl het werken met nieuwe technieken en mate rialen als het werken volgens ambachtelijke tradities met historische bouwstoffen aan de orde hoort te komen. Het krampachtig willen proberen om alles wat er moet gebeuren op herkenbaaieigentijdse wijze te doen levert even gewrongen resultaten op als het niet ei kennen van de moderne mogelijk heden en alles ambachtelijk te willen doen. Per geval dient een verantwoord evenwicht te worden gekozen. Een probleem daarbij is, dat we van nieuwe technieken vaak niet weten, hoe zij zich op de heel lange termijn zullen gedra gen. Maar bij oude technieken is de werkelijke vaardigheid soms nauwelijks meer voorhan den.' Het is in die situatie, dat we bijzonder waardevolle informatie uit het "Testament Bommenee kunnen halen. In dezelfde volgorde als waarin Bommenee de verschillende bouw materialen behandelt, werden in de voordracht pè r- materiaal voorbeelden gegeven van tradi tioneel uitgevoerde restaura tie-onderdelen en van volgens nieuwe mogelijkheden uitgevoei de delen. 1. Bij hout werd ingegaan op de kwaliteits—soorten en manie ren van verwerken van eikehout, die Bommenee beschrijft (fol.23 -28); een gedetailleerd inzicht dat vrijwel geheel verloren is gegaan. Als voorbeeld van nieu we techniek werd genoemd: de r. ir. <3. Temmi nek r^rol 1 balklagen in beton in het stadhuis van Middelburg, toen geboren uit de nood der tijd. Het stadnuW van Middelburg komt voor in Bommenee's tekst. Door de eeuwen heen heeft het veel ambachtelijk onderhoud ver eist. Hier is een afbeelding van vóór de tweede wereldoorlog Naar verluidt was als experi ment in' de balustrade l>et tweede vak van rechts en het meest linkse van gietijzer! Na de oorlog is bij de grote res tauratie op grote schaal ge bruik gemaakt van betoncontruc- ties.Maar de natuursteen is weer even abachtelijk als voor heen] 29

Nehalennia | 1988 | | pagina 31