MEDEDELINGEN WERKGROE HISTORIE :rvj ARCHEOLOGIE OPMERKINGEN Dhr. Th. v. d. Wiel uit Nieuw— Namen schrijft; Naar aanleiding van het artikel van P.W. StuiJ "Van grenzen en grenspalen", vooral wat betreft de foto's 1 en 2 in het vorig nummer van Nehalennia, zou ik het volgende op willen merken: Tussen Nieuw—Namen en Clinge ligt een buurtschap dat offici eel bekend staat als Staten— boom, in het plaatselijk dia lect Staotenbuêm ook wel eens Aalf Em (half eind) genoemd. Buêm is in het dialect hier het woord voor boom maar betekend ook bodem. De verandering van Statenbodem naar Statenboom is dan ook wel begrijpelijk. Sta tenboom ligt in de Kieldrecht- polder die gedeeltelijk in Bel gië ligt. Na de grensvaststel- li ng van 1664 hebben de Span jaarden langs de grens een dijk gemaakt, waarschijnlijk uit vrees voor eventuele inundatie van Nederlandse zijde (Wilde— rom, Tussen Afsluitdammen en Deltadijken, deel 4). De naam van het Belgische gedeelte is Konings-Kieldrecht polder en van het Nederlandse gedeelte Groot Kieldrecht polder. Er is ook nog een Klein— en een Nieuw - Kieldrecht polder. De boven genoemde dijk staat hier nog altijd bekend als de Keuning— sendijk. Gelegen op grond van de koning dus. De andere zijde was statenbodem. Weet de schrijver van het artikel waar de palen precies hebben gestaan en wat er mee gebeurd is nadat ze in 1974 op Belgisch gebied zijn terecht gekomen? NEDERLAND MUSEUMLAND 19ÖÖ Het Jaar 1988 is het Jaar van de Nederlandse musea. Al in 1986 is de Stichting Nederland Museumland 1988 met de organisatie van het museum- Jaar begonnen. In deze stich ting wordt samengewerkt door het Landelijk Contact van Muse umconsulenten, het Nederlands Bureau voor Toerisme, de Stich ting Museumjaarkaart en de Ne derlandse Museumvereniging. Van de circa 800 Nederlandse musea doen er ruim 550, waaronder 28 Zeeuwse aan Nederland Museum- land mee. Alle deelnemende mu sea zijn vermeld in een handige gids waarin naast inleidingen op de zeven thema's van de ma nifestatie (Nederland Overzee, Nederland Waterland, Verborgen Nederland, Nederland en de Kunst, Nederland onder Dak, Nederland in Bedrijf en Natuui lijk Nederland), korte be schrijvingen van de diverse museale collecties en vermel ding van de tentoonstellingen, ook 47 speciale museumroutes zijn opgenomen. Dit Jaar staat iedere maand één provincie in Nederland extra in de belangstelling. In Januari is de provincie Limburg als eerste aan de beurt. Zeeland staat voor de maand augustus op het rooster. Dat houdt onder meer in dat het maandelijkse, speciaal aan Nederland Museum- land gewijde televisieprogramma op 7 augustus aan de Zeeuwse Musea gewijd zal zijn. Het museumjaar 1988 is op 14 Januari officieel door de Mi nister-President geopend. OPENING MUSEUMJAAR IN ZEELAND Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de provincie op zaterdag 9 Januari is door de museurneonsu- 31

Nehalennia | 1988 | | pagina 33