ringtorentje hing. Tijdens de grote restauratie van het stadhuis die van 1955—1957 plaatsvond, is ook. het klokkenspel gerestaureerd, hetgeen resulteerde in een for se ingreep.In verband met de ruimte kregen de drie zwaarste Burgerhuysklokken een funktie als luidklok in de toren van de Grote Kerk. Negen klokken van de beiaard van 1627 werden gehandhaafd, doch gestemd. Verder werd het luidklokje Peter van 1458 opge nomen, evenals 20 nieuwe door Eysbouts te Asten gegoten klok ken. In 1959 werden nog eens 5 klokken van Eysbouts toege voegd, waarna er tot 1987 35 klokken in de toren hingen. De 17de eeuwse automatische speeltrommel met een doorsne de van 1,34 m, die door een electro magnetisch bandspeel werk werd vervangen, kreeg een plaats in het beiaardmuseum te Asten, evenals de overblijven de Burgerhuysklokken. Ook werd een stokkenklavier aangebracht, waardoor na meer dan een eeuw weer handbespeling mogelijk was De eerste beiaard van het vei nieuwde klokkenspel was Chris van den Boom uit Bergen op Zoom die vijf maal per Jaar het to— reninstrument bespeelde en ook de banden stak voor de automa tische bespelingen. In 1976 nam Gerard de Waardt zijn taak over. Reeds spoedig na de restauratie kwamen er gebreken aan het licht en vielen klok ken bij automatische bespeling uit door het weigeren van de magneethamersDe handbespeling was stroef waardoor de beiaai dier soms met bebloede handen zijn spel moest beëindigen. Na adviezen van de beiaardier en de direkteur van de beiaard school Leen 't Hart werd beslo ten de beiaard te restaureren. Eerst na geruime tijd bereikte de gemeente met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg overeen stemming. Het geld was echter op. Om het spel draaiend te houden is in 1984 een fase van het restauratiewerk uitgevoerd en onder meer een nieuw band- speelapparaat voor de automa tische bespeling geïnstalleerd. Begin 1987 kreeg Petit en Fritsen te Aarle Rixtel op dracht tot uitvoering van de tweede en grootste fase. Kort daarna zijn alle klokken gede monteerd en schoongemaakt. In het vernieuwde klokkenspel zijn de vijf kleinste en hoogste Eysboutsklokken vervangen door nieuwe klokken. Verder is het spel uitgebreid met twee klei ne- klokjes om het spelen van een groter repertoir, vooral van volksliedjes, mogelijk te maken. Er hangen nu 37 klokken met een totaal gewicht van 1701 kg. klokkenbrons in het torentje van het stadhuis. De zwaarste klok, met een diameter van 825 mm. weegt 347,5 kg. yet lichtste klokje met een diameter van 170 mm. weegt 6 kg. Dit alles hangt aan een roestvrij stalen frame. Ook is een nieuw klavier aan gekocht dat beter past in de beperkte ruimte onder het ca rillon in het torentje. Het broek— en tuimelaarsysteem is vervangen door het direkt handspelinrichtingssysteem van Petit en Fritsen, waarin sta len kabeltjes, die over schij ven lopen, de verbinding voi men tussen het klavier en de klepels. Het is hierdoor moge lijk geworden het beiaardspel door zacht en hard nog genuan ceerder te laten klinken. De automatische bespelingen vinden plaats via het band- speelapparaat en electromagneet hamers. De toegang naar de zol der is verbeterd door het aan brengen van een nieuwe eiken- 8

Nehalennia | 1988 | | pagina 10