Monumentenwet vallende terrein van de ronde burcht van Burgh— Haamstede, werd op verzoek van de gemeente Westerschouwen en na verleende toestemming van de Minister van WVC een onderzoek ingesteld. Van gemeentezijde werd veel medewerking ondervon den van direkteur gemeentewer ken W. van Meerten en S. L. de FeiJter In het opgravingsvlak bevond zich de wal ter breedte van 4—5 m. In het opgegraven walsegment (5 graden) bevond zich aan de binnenzijde van de wal de res tanten van een rij houten pa len. De op regelmatige afstand van ca 50 cm uit elkaar staande palen bevonden zich in vierkant in het zand aftekende paalkui— len. Twee palen zijn onderwoi pen aan een C 14-analyse. Na ijking volgens een in Groningen ontwikkeld iJkingsprogramma is de kans het grootst (ca 50Xop een datering in de tweede helft van de 9de eeuw, terwijl de kans veel kleiner (reep. ca 15% en 25X) is op een datering in de eerste helft van de 9de of de eerste helft van de 10de eeuw. (kroniek) Cadzand Uit de collectie van P.Blom uit Oostburg konden twee vuurstenen klingen worden gedo cumenteerd van donkergrijze vuursteen met grijze insluit- aels. Beide niet nauwkeurig te dateren artefacten waren gevon den op het strand van het Zwin. Colijnsplaat Evenals vorig Jaar ontving het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes een aantal opgeviste altaren van het Romeinse heiligdom in de Oosterschelde ten geschenke van visser Minneboo van de Kortgene 2. Een deel van de nieuwe vondsten is momenteel te zien in het museum. De vondsten konden worden gedocumenteerd dankzij de vriendelijke mede werking van conservator L.J.Abelmann. Dit keer betrof het in totaal 9 exemplaren waaronder een aantal gave. (kroniek Domburg—Westhove Op het strand van Domburg ter hoogte van Westhove vond J. v. d. Berg uit Middelburg 25 centimeter boven het subboreale veen en op Duinkerke I-klei een houten ai tefact. Het voorwerp werd aan getroffen i.n één van de vier vondstconcentraties uit de Ij zertijd die zich onder gunstige omstandigheden op het strand laat waarnemen. Gedacht kan worden aan een handvat voor een s.tuk touw bijvoorbeeld voor het trekken van een net door het water. Tot onze niet geringe verbazing bleek in de collectie van het Zeeuws Museum een in— dentiek maar iets kleiner exem plaar aanwezig dat in 1950 op hetzelfde strandgedeelte was opgeraapt door ir. J.A.Trimpe- Burger. Dit tweede exemplaar zou uit de vroege middeleeuwen dateren. (kroniek) Domburg—Westhove De in 1985 aan het Genootschap geschonken collectie scherven van het strand van Domburg, die over een periode van 8 Jaar bijna dagelijks vaksgewijs is verza meld door mevr.dr. Mia I. Gei hardt, werden in het kader van een doctoraalscriptie voor de RU Utrecht bewerkt door D. van de Vrie uit Utrecht. Het mate riaal dateert uit de periode van ca 100 tot 250 A.D. Het grote aandeel terra sigillata (29X van het Romeinse import- aardewerk) wijst op een bijzon der karakter van de Romeinse nederzetting voor de kust van Domburg. Volgens de frequen tieverdeling van de aange spoelde scherven per paalhoofd- vak en rekeninghoudend met slijtage van de scherven, mate- 1t

Nehalennia | 1988 | | pagina 20