de brug uit in het eerste kwart of de eerste helft van de 13de eeuw. In de tweede fase zien we dat er een vierkant poortgebouw van baksteen wordt neergezet op de plaats waar de brug uitkomt op het zuidoostelijk terreinge deelte. In fase 3A zien we dat het vierkante poortgebouw op dezelfde plaats is vergroot. Het heeft nu een rechthoekig grondvlak. Ter plaatse van de vroegere brug is een waterke- rende dubbele muur aanwezig. Beide grachtdelen staan nog wel met elkaar in verbinding door middel van een ca lm. breed ge welf. In de volgende vei bouwingsfase (fase 3Bwordt ook deze verbinding dichtgezet en de muren ter plaatse van de gracht over een hoogte van 1.30 meter bekleed met Lede— steen. De beide evenwijdige b.b meter van elkaar lopende "dreefmuren" zijn nu vanaf het poortgebouw richting dorp te vervolgen tot het einde van de opgravingsput De minimale lengte van deze toegangsweg komt daarmee op 3b meter In fase 3C treffen we tenslotte een bruine kleiafzetting in het noordoosten aan die de stenen dreef en het poortgebouw ten dele heeft geërodeerd. Het laatste houvast om de archeologische geschiedenis van het terrein van de Torenberg te ontrafelen valt te ontlenen aan de huidige topografie van het terrein. Alles wijst erop dat deze topografie met de laat zeventiende—eeuwse voorloper van de huidige boerderij te maken heeft en dat de grach— tenstruktuur pas zijn beslag heeft gekregen na de hernieuw de inpoldering van het gebied van Zaamslag in 16b0 nadat het land driekwart eeuw onder water had gestaan. De opgraving heeft zodoende in formatie opgeleverd voor de pe riode 1300 tot lb?b. Zierikzee Op 6 april werden bij graafwerkzaamheden in het zuidelijk deel van de Sint- Janstraat ter hoogte van huis nummer 60 op ca 1 m diepte en kele menselijke schedels en botfragmenten gevonden. Volgens de werklieden lagen de geraam ten oost-west. J.A.van der Schee wist te mel den dat zo'n 60 jaar geleden op dezelfde plaats ook vele skeletten waren gevonden. Vermoedelijk betreft het hier het kerkhof van het Predikhe— renklooster Melding: H.Uil streekarchivaris Schouwen-Duiveland en Sint— Phi 1i psland 2 4

Nehalennia | 1988 | | pagina 26