EEIfsJ BREDER PERSPECTIEF VOOR DE GESC HIEDBEOEFEN ING irvl ZEELAND floor JA.fvl E) EEE PUTTER In het verleden is erop gewezen dat het beeld van het Nederland se verleden verrijkt wordt wanneer gekeken wordt naar afwijkende Zeeuwse patronen.Jan de Putter betoogt dat deze Zeeuwse eigen aardigheden alleen begrepen kunnen worden wanneer ze geplaatst kunnen worden in een groter geheel. Inleidi ng In Zeeland is de geschiedbeoe fening in beweging. Blijkbaar uit onvrede met de huidige ma nier van geschiedschrijving in de provincie zijn er pleidooien om aansluiting te zoeken bij wat er in wetenschappelijke kring leeft. Er wordt gesproken over een nieuwe benadering van het Zeeuwse verleden, maar wat precies nieuw is aan die bena dering werd niet nader omschre ven. Ik denk niet dat verhuld moet worden dat een wetenschappelij ke aanpak van de geschiedenis zich weinig gelegen laat liggen aan wat er in een regio leeft bij ondermeer heem- en oudheid kundige kringen. Dat komt omdat historici vanuit hun academi sche achtergrond andersoortige vragen aan het verleden stel len. Het stellen van andersoor tige vragen aan het verleden wil niet zeggen dat het werk van historici alleen van belang is voor vakgenoten. Het is een deel van de opleiding tot his toricus om te leren juist die vragen aan het verleden te stellen die een zon groot mo gelijk inzicht in historische situaties en ontwikkelingen geven. Door de sterke nadruk die in het middelbaar onderwijs op de contemporaine geschiede nis wordt gelegd en doordat het vak de afgelopen decennia grote veranderingen heeft ondergaan, zijn helaas weinig mensen op de hoogte met de manier waarop historici zich met een verder gelegen verleden bezig houden. Historici proberen gebeurtenis sen, ontwikkelingen en maat schappelijke structuren uit het verleden te analyseren en te verklaren door daar toetsbare uitspraken over te doen. De bedoeling van dit artikel is drieledig. Ten eerste wordt er gepoogd een indruk te geven vanuit welk perspectief histo rici naar het Nederlands verle den kijken. Ten tweede waarom historici onderzoek doen op regionaal niveau. Ten slotte is het de bedoeling om aan te tonen waarom een wetenschappe lijke benadering van het Zeeuws verleden zoniet noodzakelijk dan toch zeker wenselijk is. Veranderingen in het beeld van de Nederlandse geschiedenis. Historici kijken vandaag de dag heel anders tegen het verleden aan dan hun voorgangers enkele decennia geleden. Deels omdat maatschappelijke veranderingen als ontzuiling ook de geschied schrijving niet onberoerd gela ten hebben. Deels omdat er nieuwe methoden en vraagstel lingen ontwikkeld werden. Door kwantificering wonnen de onder- 25

Nehalennia | 1988 | | pagina 27