treerd in een stad of regio. Veranderingen in taalgebruik, zijn ook. interessant voor historici, omdat, zoals hier boven al gesuggereerd is, deze veranderingen samenhangen met ingrijpende sociale verande ringen. Helaas ontbreekt het bij de studie van dialecten vaak aan een dynamische in valshoek. Ik vraag me af of het door het eeuwenlange isolement van het eilandenrijk is dat klanken, woordgebruik en zins bouw gehandhaafd bleven, zoals weieens beweerd wordt. Vreemd genoeg verhinderde hetzelfde isolement niet dat vele wool den van buiten in de dialecten opgenomen werden. Overname van klanken is weliswaar een com plexer verschijnsel dan de overname van woorden, maar vei klaringen voor het blijven voortleven van klanken die wijzen op het isolement van Zeeland vind ik niet erg over tuigend. Het gebrek aan samenhang in de Zeeuwse geschiedenis valt naar mijn overtuiging toe te schrij ven aan de gewoonte om allerlei fenomenen in de Zeeuwse ge schiedenis te verklaren door te wijzen op specifieke psychische eigenschappen van Zeeuwen. Hierboven is al aangegeven hoe voorzichtig omgegaan moet wor den met de kwalificatie "onver schrokken aard van de Hollanders". Hetzelfde geldt voor kwalificaties zoals "con servatieve" of "eigenzinnige" "aard" van "de" Zeeuwen. Die laatste kwalificatie ben ik zowel voor 9e- eeuwse bewoners van Zeeland, als voor de bewoners van deze provincie uit de 17e, löe en 20e eeuw tegen gekomen. Als een konijn worden dergelijke kwalificaties uit de hoge hoed getoverd, vaak zon der dat er beseft wordt dat ze een vergelijking impliceren-, wanneer er niet direct een ver klaring voor de hand ligt. De Zeeuwse eilanden voorstellen als een geïsoleerd gebied maakt het makkelijker de bewoners van de eilanden voor te stellen als een groep met een eigen op zich zelf staande geschiede nis. In de praktijk blijkt het heel moeilijk te zijn Zeeuwse ontwikkelingen van ontwikke lingen in de rest van Neder land te scheiden. De auteur van de Tegenwoordige Staat van Zeeland, Pieter Boddaert, wees er in 1751 op dat de aard en zeden van de Zeeuwen grote overeenkomsten vertonen met de Hollanders, door "hunne naauwe en aloude verknogtheid Calvinistisch, Oranjegezind, conservatief en eigengereid waren de Zeeuwen. Het waren kapers, slavenhandelaars en oor1ogsdriJversHet is een beeld wat wel ergens op be rust, maar het wordt verab soluteerd als de culturele identiteit van de Zeeuwen. In dat beeld wordt te weinig rekening gehouden met ver schillen tussen groepen en te weinig gespecificeerd naar plaats en tijd. Kortom. Een wetenschappelijke aanpak van het Zeeuws verleden is nodig om het bestaande beeld- te nuanceren en te ontdoen van psychologische kwalificaties die welhaast mythische propor ties aangenomen hebben. De ontwikkelingen in Zeeland zijn zo nauw met de ont- li ngen in Nederland en elders verbonden, dat er noch gespro ken kan worden over De geschie denis van één van de Zeeuwse eilanden noch over De Zeeuwse geschiedenis in de betekenis van een min of meer losstaande geschiedenis. De grootste vei dienste van een wetenschappe lijke benadering is dat de ont wikkelingen in een groter kader geplaatst kan worden. 3 2

Nehalennia | 1988 | | pagina 34