Literatuur Deze lijst is niet meer dan een selectie uit de omvangrijke literatuur. De bedoeling ervan is dat het een eerste oriënta tie biedt op de problemen die ik heb aangesneden. Hoofzake- lijk is gekozen voor recente Nederlandstalige werken, al is daar een enkele uitzondering op. Voor de veranderingen in de Nederlandse geschiedschrij ving is er de bundel W. H. Mijnhardt, Kantelend ge schiedbeeld. Nederlandse his toriografie sinds 194b (Utrecht/Antwerpen, 1983). Het boek van Lawrence Stone, The past and the present revisited (Londen, 1987) is een zeer leesbare introduktie voor de veranderingen in de internationale historiografie De manier waarop historici met het verleden omgaan kan op twee manieren geïllustreerd worden. In de eerste plaats wil ik wij zen op een algemene inleiding van B.H.Slicher van Bath, "Wat is geschiedenis. Beknopte in leiding tot de geschiedweten schap", in: B.H.Slicher van Bath, Geschiedenis: theorie en praktijk (Utrecht/Antwerpen, 1987), 7-81. In de tweede plaats op een reeks portretten van grote his torici. A. H. Huussen jr. E. H Kossmann, H. Renner (edHistoricie van de twin tigste eeuw Ut recht/Antwer pen 1983 Wie kennis wil maken inet in welke mate historische kennis aanvechtbaar, omstreden en pro blematisch is, kan naast ge noemde werken van Mijnhardt en Stone ook terecht bij de histo riografische inleidingen in het boek van D. J. Roorda e. a. Overzicht van de nieuwe ge schiedenis. De algemene ge schiedenis van het einde van de middeleeuwen tot 18TO (Gronin gen 1983 Een vergelijkbaar boek is er voor de economische geschiede nis. H. Baudet en H. van der Meulen (ed. Kernproblemen der economische geschiedenis (Groningen, 1978). Wie zich op regionaal niveau bezighoudt met geschiedenis zal veel hebben aan een algemeen overzicht van de sociale ge schiedenis. Het boek van H. A. Diederiks, G. C. QuispelP.H.H. Vries en D.J. Noordam, Van agrarische samenleving naar verzorgingsstaat. De moderni sering van West-Europa sinds de vijftiende eeuw (Groningen, 1987) voorziet in deze behoef te. P. Goubert beschrijft in zijn artikel "Local history" (hei drukt in P.A.M. Geurts en F. A. M. Messsing, Theoretische en methodologische aspecten van de economische en sociale geschie denis deel II (Den Haag, 1979), 62-74) waarom beroeps historici in de twintigste eeuw onderzoek doen op regionaal niveau, dit in tegenstelling tot hun 19e- eeuwse voorgangers die lokale geschiedschrijving minachten en zich beperkten tot wat zij "algemene" geschiede nis noemden: politieke, mili taire, diplomatieke, institu tionele en kerkgeschiedenis. In de bundel F. van Besauw e.a. (ed.Balans en perspectief Visies op de geschiedweten schap (Groningen, 1987) vei dienen in het kader van dit artikel drie bijdragen de aan dacht G. Trienekens heeft enkele ge dachten ontvouwd over regiona le geschiedenis in zijn bijdra gen: "Theoretische en methodo logische aspechten van lokale en regionale geschiedenis", 167-188. 34

Nehalennia | 1988 | | pagina 36