in het natekenen van prenten en tekeningen dan ging hij door naar de volgende klasse, "het tekenen naar pleister". Hier tekende men naar pleisterbeel den en afgietsels in gips. De hoogste klasse in het tekenon derricht was het "tekenen naar levend model". Deze klasse werd alleen door de beste leerlingen en door de leraren zelf ge volgd, men tekende naar zowel naakt als gekleed model. Een aparte afdeling vormde het onderwijs in bouw- en dooi zichtkunde, naast de algemene tekenlessen kreeg men onder richt in de meer technische vakken als meetkunde, lijnte kenen, perspectief— en con structieleer en het bouwkun dig tekenen. Het jaar werd afgesloten met een prijsuitreiking ter aan moediging van de leerlingen. De leerling was per klasse gebon den aan vaste onderwerpen en kon in aanmerking komen voor prijspenningen, fraaie boekban den of prijstekeningen. In 1867 maakte een nieuwe wet op het middelbaar onderwijs de taak van de Tekenacademie als onderwijsinstelling overbodig. De nieuwe Burgeravondschool nam het tekenonderwijs van de te kenacademie over. Werden elders in het land de tekenacademies gesloten als gevolg van de nieuwe wet, in Middelburg bleef zij bestaan. Vanaf die tijd leidt de Middelburgse Tekenaca demie slechts een sluimerend bestaan en houdt ze zich alleen nog bezig met het bevorderen van de kunst in het algemeen. Op 20 mei, bij de officiële opening van de Tentoonstelling "Vernuft en Vlijt, de Middel burgse Tekenacademie", zal aan de heer L.J. Bol het eerste exemplaar van de publicatie "De Middelburgse Tekenacade mie, voorbeeld en resultaat"" worden overhandigd. Deze uit- vave is de eerste van de serie Zeeuwse Katernen en is geschre ven door drs. A.J. van Dissel. De publicatie is verkrijgbaar bij het Zeeuws Museum en het Zeeuws Kunstenaarscentrum voor f 19,00. Openi ngst i jden dinsdag t/m vrijdag 11 00 - 1 7. 00 uur zaterdag t/m maandag 13. 30 - 17. 00 uur Bezoekersadres Zeeuws Museum, Abdij 3 Mi dde1 burg ZEELAND MUSEUMLAND Zeeuwse Museumfietstocht op zaterdag 6 augustus Onder de activiteiten waaraan momenteel door de provinciaal museumconsulent en de Vereni ging "Federatie van Zeeuwse Musea en Oudheidkamers" in het kader van Zeeland Museumland wordt gewerkt, valt ook de Zeeuwse Museumfietstocht. Aan de organisatie hiervan wordt medewerking verleend door de tourafdeling van de Zeeuwse Ren- en Tourclub "Theo Middel kamp Onlangs zijn enkele leden van de tourafdeling begonnen met het uitzetten van de Zeeuwse Museumfietstocht. De unieke tocht wordt verreden op zaterdag 6 augustus en maakt deel uit van het programma, dat op die dag ter gelegenheid van de opening van de Zeeuwse museummaand wordt gehouden. De route heeft een totale leng te van circa 245 km. en voert langs vrijwel alle plaatsen waar zich een museum bevindt. Vertrekpunt is het Museum voor Zuid- en Noord—Beveland in Goes waar zich ook het openingspro— 40

Nehalennia | 1988 | | pagina 42