andere in handen van particulieren. Doch een groot deel van het werk bleef in het bezit van de kunstenaars zelf. De kunstenaars en hun kunstwerken raak ten in de vergetelheid totdat vorige zomer op initiatief van de heer Roodenburg uit Harderwijk een expositie rondom de "Deltakunst" werd ingericht. Nu, 35 jaar na de watersnoodramp zijn de werken terug in het land van herkomst. Het Zeeuws Museum heeft getracht een representatief overzicht te geven van de kunstwerken die in opdracht van het Rijk in de jaren '60 gemaakt zijn van de Deltawerken die toen nog in uitvoe ring waren Het grafisch werk is opvallend sterk en krachtig vertegenwoordigd. De tech niek leent zich bij uitstek om het on derwerp in zwarte, vaak strakke,lijnen weer te geven. Het zijn vooral de ele menten van techniek de werkzaamheden, water en lucht die zijn weergegeven. De ingreep die de Deltawerken in het landschap en de natuur zouden hebben daar ging men nog aan voorbij. De kunstenaars zijn met name ingegaan op de uitvoering van de Deltawerken, men ziet het storten van beton, de bouwputten, de caissons, de zandzui gers, de werkhavens en de schutslui zen. De afsluiting van het Veerse Gat en het Haringvliet zijn vaak het thema van de kunstwerken. Bij Veere en het Haringvliet werden grote uitwaterings sluizen gebouwd. In de grote bouwput van de sluizen bevond zich een comple te betonfabriek alsmede een elektrische centrale Het landschap wordt hier en daar zelfs als een dreigende omlijsting van de werkzaamheden gepresenteerd. De schilderijen vallen een beetje uit de "toon", ze ogen zeer somber en zijn qua stijl tekenend voor de tijd waarin ze zijn gemaakt. In tegenstelling tot de schilderwerken is het grafisch werk dichter bij onze tijd blijven staan. De tentoonstelling tracht een beeld te geven van hoe de diverse kunste naars de Deltawerken hebben weer gegeven... ieder op zijn eigen manier en dat maakt het juist tot een boeiend kijkspel Openingstijden dinsdag t/m vrijdag 11.00-17.00 uur zaterdag t/m maandag 13.30-17.00 uur Bezoekersadres Zeeuws Museum Abdij 3 Middelburg dra. H.P.S.M.van den Donk 12

Nehalennia | 1988 | | pagina 14