O die tronken. Ze stonnen daor maor stil en zwijgend in 'n lange rote, gelijk as aa wijs'eeren uit vroeger tij'en. Broos wist da, z' 'm goegezind waren. Uek de knijnen en 'aozen kwamen 's nachts, te saomen om te vergaoren, om raod en oordeel te vraogen aon die aa wijs'eeren die daor stonnen als stringe rechters. Broos zettene zijnen lichtbak tussen 'n paor dikke wortels, stook 't petrolielampken aon en trok z'n eigen trug achter 'n paor gruete struiken. 'IJ bibberden evekes, want 'ij o toch de pest aon dueschieten. Maor 'ij zee tegen zijn eigen: "A kikke 't nie doe lappet 'n ander ulder wel". Broos zette zijn kraoge van zijn veste om'ueg en 'aadene zijn geweer in d'n aonslag. Opeens kwamen de knijnen afge- luepen, net at de maone deur de wolken keek. Zeker tiene waren d'r. Ze begos- ten te spelen tussen de wortels van de wilgentronken. Percies in de strepe van den lichtbak rolden ze kopken ove- reBroos zette zijn geweer tegen zijne schaare en mee 'n 'eekele in zijn 'erte, richtene 'ij guel secuur op de knijnen en trok af Toen waas 't net of guel de wereld ver ging. Broos voeldene 'n vreeselijke pijne in zij(n) boste en wist dat zijn geweer ontploft was. 'IJ viel omver en gaoptene naor aosem, wetend dat 't ge- daon was mee em. Mee spijt docht Broos nog in zijn leste uegenblikken on al die Nellies, die veur niets zaaten te wachten op ulder knijnen die veur ul der zuevele betekenden. 't Wier duedstille in 't bos en 't waas percies of da' de aa' wilgentronken as 'n rechtbanke aon mekaore scheuven en 't "Onschuldig" uitsproken over Broos den Struepere. 14

Nehalennia | 1988 | | pagina 16