Mee sachte drang óöre de laureaaten en de ooveruhhe henóódigden beleefd mè driegend ferzocht ulder eihe ni de Krijgsraadzaal te behëên, terwiele 't bestuur van 't Prins Bernhard Fonds 'ier moe bluuve. Mè m'n lieve ziele nog an toe. A je diengt tat tat sommè haetdan 'ei je 't mis 'óór. De boovenhenoemde vroSweliengen zitte me di mee meköare te klassineeren en ze trekke d'r eihe van 'êêl d'n tied niks an. De beheleider van de ouwe mevrouw óórdt 'r op anhesprooke. Noe is 't alhemêên bekend, tat te prin-' ses bar vee waerde 'echt an 't mense- luk kontakt en dan 't strenge prootekol an d'r laeze lapt. De prins hriept in en de baene is frie om ni de volhende zoal te haen. Perties is deze zoal vol gestroomd mee fermielje of lui, die op d'êên of andere maniere bie de fees telijk 'eid betrokken bin. Indrukwekken de schilderien 'ange an de muuren. An de wand, wironder 'n reeke stoelen achter 'n bestuurstaefel stae, 'angt 'n schilderie wirop 'n ruiter te paerd te zien is. Twi mevrouwen, die pietje- parree in d'êêste heleederen zitte, hisse, wie dat dan wè zou kunne weeze. Ze kunne d'r nie achter komme. Om 'r vanaf te weezen, besluute ze, dat 't Bram op z'n paerd zou kunne zien. Perdoes gaen de deuren oopen en 't 'óór stil. In 't deurhat verschient te koonehinne van de Zeeuwse dialek- ten. Z' óór ni 'eur plekke in 't mid den van d' êêste stoelen hebrocht. Dan volhe de andere laureaaten mee 'ulder beheleiders. Nog mè net ge- zeete, is'twi opstaen, want de prins en de prinses en 't bestuur komme binnen. Prins Bernhard oue s'n proatje toet oalle laureaaten. Mr. F.T.Procéesikretoaris Onderscheiding De Zilveren Anjer vat tan in iengkele wóórden saemen, waerom de Zêêuwse dn Zilveren Anjer kriegt. 'Ie spreekt: "Mevrouw E.J.van den Broecke-de Man Gronden van verlening De onverplichte culturele werkzaam heid van Mevrouw van den Broecke- de Man strekt zich over meer dan zes decennia uit; in vele maatschappe lijke functies, zoals Statenlid in Zeeland, lid van de Zeeuwse Cultu rele Raad en bestuurslid van de Nationale Vrouwenraad, waren haar initiatieven niet te tellen. En op een leeftijd dat anderen al lang in ruste zijn, begon zij met het vastleggen van Zeeuwse dialekten. Sinds haar tachtigste heeft zij er zeven boeken over uitgegeven". 'Ierna richt de prins sich persöón- luk toet Mevrouw van den Broecke. "Hooggeachte Mevrouw Van den Broecke, Bij het lezen van uw lange staat van dienst dacht ik: hier moet mijn vrouw mij helpen. En inderdaad, bij het horen van uw naam zei ze meteen: "Mevrouw Van den Broecke, ja, het waait altijd om haar heen, letterlijk en figuurlijk! Ik neem die woorden over, want ze lig gen in uw lijn. U bent een dochter van het Zeeuwse land, met uw negentig jaar nu inmiddels een der petemoeien. Eerst lag het zwaartepunt in Zeeuws- Vlaanderen, waar u in Aardenburg tot de eerste vrouwelijke gemeenteraads leden en wethouders van Nederland be hoorde; later werd u in Middelburg het eerste vrouwelijke Statenlid. U hebt dus een niet gering stuk eman cipatie meegemaakt, of liever, mee- gevormd. Lang niet iedereen vond het nodig ongehuwde moeders bij te staan, zoals u dat vroeger deed, of, in later jaren, vrouwen van gastarbeiders iets van de Nederlandse taal en denkwijze bij te brengen. U hebt de wind in Zeeland krachtig opgefrist, en niet alleen daar, want u hebt voor de vrouwenbeweging de halve wereld rond gereisd Hier zou ik een hele rij titels en ta ken en functies kunnen noemen. Ik doe dat niet. Het belangrijke aan functies is namelijk niet hoe ze luiden, maar hoe ze worden vervuld. U mevrouw, ruim zestig jaar geleden in het maatschappe lijk leven begonnen als een curiositeit bent gaandeweg groter geworden dan uw functies. Voor ongetelde duizenden bent u een voorbeeld geweest; en daardoor 16

Nehalennia | 1988 | | pagina 18