alleen al belichaamt u de spirit waar "Niet zaniken, niet zeuren, niet teuten ik over sprak. en niet trunten." De proef op de som werd de tijd nadat Een prachtig devies voor uw Zilveren de functies waren overgedragen. Anjer. Pensionering, ja; ouderdom, onvermij- Ze verstae nie oalles en di de prin selijk; maar achteroverleunen, nee. ses r ferhoal op papier 'eit, laet se Het bleef waaien. Letterlijk, want u ze meeleeze, mè di hae se nie op in, woont nu aan de Boulevard in Vlissingen, want as t'r êên teehen je proat 'ei j'n mè an te kieken! De toesproak is ten einde. Noe moe 't lintje opgespeld 'oóre Kiek daer 's, wat hebeurt ti? D'r maekt 'r êên z'n eihe op 'n wiengk fan de hofmaarschalk fan de prinses, uut te twidde reeke los, deurkruust, 'n wandelstok in z'n 'and, de tuun en steevent ob de juubeloarus toe, drukt te stok in d'r 'and, want noe za de plechtug'eid plaesfinde. De prins deurziet, 'oe moeiluk't is, ni im toe te kommen. Mee gróóte stappen is 'n a bie 'eur. 'Ie haet op s'n 'urken zitte, maekt te onderscheidienge vast en pakt mee oallebei z'n 'anden de rechter 'and fan mevrouw vast en fie- lestêêr se. Je kan zo mè zie, dat se van dit mooment buutenhewoon heniet. Mè wie d'r ook zichtbaer heniet, is die vent mee s'n stok. Op 't kretieke oohen- én figuurlijk, want uw recente boeken hebben een forse impuls aan de dialekt- studie gegeven. Ze zijn een goudmijn, doordat het isolement van de eilanden de dialekten buitengewoon rijk gescha keerd heeft. Oók echter een goudmijn doordat de boeken, naast hun weten schappelijke prestaties, het getuigenis vormen van een levenslange liefde. Nu had ik willen eindigen met een re geltje van nog zo'n kranige Zeeuwse: Betje Wolff, 250 jaar geleden geboren. Ik nam de Sara Burgerhart uit de kast, maar kreeg er helaas zoveel plezier in, dat ik totaal vergat een toepasselijk zinnetje te zoeken. Achteraf is dat voor Betje een grotere hulde dan een gelegenheids-citaatje En gelukkig hebt u in de familie een spreuk die even goede diensten bewijst: 17

Nehalennia | 1988 | | pagina 19