contacten, van hoogleraren tot land arbeiders, van Limburg via Antwerpen en Oost-Vlaanderen naar West-Vlaan- deren en zelfs Frans Vlaanderen. Ook in Friesland, waar zijn vriend Johan Winkler woonde. Zij stuurden hem hun brieven en aantekeningen. Die moesten weer verwerkt worden! Gelukkig had hij in Kortrijk iemand gevonden die hem onschatbare hulp heeft geboden als secretaresse. Onbezoldigd natuurlijk, want Gezelle was arm. Maar Cordelia Vande Wiele, zo heette zij, was een zelfstandige vrouw met eigen inkomsten: verzeke ringsagente van een grote Antwerpse firma. Zij hielp hem bij zijn corre spondentie, zorgde voor contact met de drukkers, en, wat mij vooral inte resseert, had een heel belangrijke rol ih het ordenen van de Woordentas. Gezelle zette op het binnengekomen materiaal zijn aanwijzingen en Corde lia voerde ze uit, nauwgezet en met overgave Cordelia Vande Wiele.secretaresse van Guido Gezelle Ik heb in het begin al gezegd, dat Gezelle de band tussen zijn West vlaams en de oude taal wilde aanto nen, en zo de levende taal rijker maken. Hij las allerlei oude boeken en streepte aan wat hij belangrijk vond; helpers schreven die gedeelten over en Gezelle: hij controleerde weer! Hij had nog een bemoeienis: zijn jacht op vreemde woorden, vooral die van Franse komaf, al dan niet met een Vlaams tintje.Daardoor is nog een aparte verzameling ontstaan: de Bastaardwoorden. Overigens is er een periode geweest waarin zijn zucht tot vervlaamsing op het onzinnige af was Samenvattend nu: Gezelle heeft zijn jeugddroom: een Westvlaams woorden boek, niet kunnen verwezenlijken: wel heeft hij zijn gegevens voor een klein deel kunnen gebruiken in zijn tijdschriften, vooral in Loquela Is dat overgebleven materiaal dan dood materiaal? Niet helemaal, want er is het Woordenboek der Neder- landsche Taal, in 1851 gestart met als bekende namen De Vries en Te Winkel en, als alles gaat zoals ge pland, vóór het jaar 2000 klaar. In 1898 vroeg de Koninklijke Vlaamse Akademie voor het WNT om hulp uit de Vlaamse gewesten voor meer Zuidneder lands materiaal. Gezelle stelde zijn Woordentas meteen ter beschikking van de redactie, de Woordentas werd overhandigd aan de KVA. Gezelle stierf en er volgde een bi zar verhaal over Gezelles nalaten schap, te lang om hier te vertellen. Alleen dit: van 1900 tot 1961 moest het WNT het doen met een kopie van de Woordentas. Toen klaarde de hemel opde Wdt kwam in bruikleen naar Leiden uit Brugge, waar het verdere archief berust en ook het Gezelle Museum is, in zijn geboortehuis. De redactie van het WNT kon nu ge bruik maken van het origineel! Rest nog één wens: de verwerking van dat origineel tot een apart woorden boek (ikzelf hoop het zover te kunnen brengen)een woordenboek dat elke belangstellende op tafel zal kunnen 22

Nehalennia | 1988 | | pagina 24