WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE BEZOEKT EILAND THOLEN Zaterdag 1 oktober kreeg een groot aantal leden van de Werkgroep Histo rie en Archeologie en de Vereeniging voor Dialectonderzoek inzicht in het Tholen van nu, in de archeologie en de historie van het eiland. Om daarmee op de hoogte te raken had de werkgroep onder leiding van mede bestuurslid J.P.B. Zuurdeeg, gemeen tearchivaris van Tholen, een excursie georganiseerd Het ongeveer 55 personen tellende ge zelschap werd in het Stadhuis aan de Hoogstraat te Tholen verwelkomd door de Burgemeester H.A. van der Munnik. Na een kopje koffie met Zeeuwse bolus vertelde de heer Van der Munnik iets over de economische toestand van zijn gemeente - Groot Tholen bestaat uit 7 kernen die in 1971 zijn samengevoegd en waarvan de bestuurszetel in St.- Maartensdijk gevestigd is. Het acquisitiebeleid met de bekende slogan "In Tholen werkt het", heeft inmiddels het nodige resultaat opge leverd, aangezien de werkeloosheid aanmerkelijk is gedaald. Ook vertelde de burgervader iets over de ontslui ting van het eiland. Was deze vroeger een probleem - er was een pontje aan Scherpenisse en een groot veer aan Tholen - sinds kort kan men via diver se dammen en bruggen Tholen verlaten èn binnenkomen. De bezoekers kregen informatie over de geplande recreatie aan de Speel mansplaten bij de Oesterdam, terwijl de politieke situatie nog even werd doorgelicht. Voorzitter drs. J.H. Kluiver bedankte de heer Van der Munnik en deelde mee dat vanuit de Werkgroep, aangezien Tholen geen eigen Heemkundige Vereni ging heeft, extra aandacht schenkt aan het eiland. Zijn erkentelijkheid bewees de heer Kluiver met het schen ken van een boek: "Worstelende Weten schap", uitgegeven naar aanleiding van een congres te Middelburg in 1986. door Jopie Meerman Ir. J.A. Trimpe Burger, voormalig provinciaal archeoloog, behandelde daarna in het kort de archeologie van Tholen. Hij verwees zijn luisteraars naar de literatuur over het eiland: de boeken van Hollestelle en uiter aard publicaties in "Nehalennia" Er was een woord van postume dank aan het adres van de heer P. Jasperse, oud-medewerker aan de gemeente, die voor Verschillende vondsten verant woordelijk was. De vondsten van hamer bijlen - het zijn er twee waarvan er één in particulier handen is en de tweede in de vitrines van het Genoot schap te Middelburg ligt - zijn waar devolle "notities" in de geschiedenis. De vondst van de gemme door de AWN was eigenlijk de laatste noemenswaar dige archeologische vondst op Tholen. De spreker vertelde zijn publiek verder over de vluchtbergen, waarvan er nog één over is: de z.g. Westkerk- se berg, een beschermd monument. De vluchtberg, inderdaad te beschou wen als verdedigingswerk bij inval len van de vijanden, wordt wel eens verward met de terp die in het landschap lag om als droogplaats van veen bij moerdelving te functioneren. De verschillende kastelen die het eiland rijk was worden beschreven in "Middeleeuwse Kastelen van Zeeland" door J.P.v.d. Broecke. Archivaris Zuurdeeg vertelde veel wetenswaardigheden over de eiland en vooral de stadsgeschiedenis van Tholen. De vele branden, waarvan die in 1452 de ergste was, de overstro mingen, invallen van soldaten (Franse en Spaanse) zorgden ervoor dat men veel roerige jaren kende. In de annalen wordt zelfs gewag ge maakt van wolven op Tholen, teken van desolate toestand, aldus de heer Zuurdeeg. De verschillende monumentale gebouwen, zoals de Ned. Herv. Kerk, geven Tholen zijn eigen karakter. De geschiedenis van Tholen 24

Nehalennia | 1988 | | pagina 26