maakt zelfs melding van belasting op papier om de kerk weer op te bouwen. De stad heeft een grote rol gespeeld in het beleg van Bergen op Zoom in 1747. De visserij.de meekrapcultuur en het huidige agrarische karakter; men kreeg uit de mond van de heer Zuurdeeg in kort tijdsbestek veel belangrijke zaken te horen. Voor de lunch stond echter ook nog een rondwandeling gepland, zodat het gezelschap dat in twee delen werd gesplitst toch nog even kon rondneuzen in o.a. de Grote Kerk, waarbij de heer Elenbaas uitleg gaf. Hij is in de zomer VVV-gids en wist ook nü de gasten zeer veel nieuws over oude zaken te vertellen. De gemeentearchivaris leidde zijn bezoekers rond door de z.g. trouw zaal, waar vroeger het politie-appa- raat zetelde, en de hal van het Dhr.J. P. B. Zuurdeeg, organisator en be geleider van de excursiedag naar Tholen. stadhuis. Er werd nog even een kijkje in de Gasthuiskapel genomen om daarna naar de kerk te gaan. De eerste groep nam de moeite de trappen naar de stadsbeiaard te beklimmen waar men een prachtig uitzicht over de ruim zes eeuwen oude stad heeft. Iets achter op het schema, maar in gezellige sfeer reed het gezelschap richting Scherpenisse waar in de Gouden Leeuw een uitgebreide lunch gereed stond. Bij het instappen in de bus voor de middagexcursie kreeg men bij monde van de heer Zuurdeeg nog even iets te horen over het gerestaureerde gemeentehuisje aan de Hoge Markt te Scherpenisse waar jaar lijks nog het Kloveniersgilde bijeen komt. De tocht werd voortgezet via Westkerke en St.-Maartensdijk waar het gemeentehuis aan de Markt vluch tig werd bewonderd om zo langs Stavenisse naar St.-Annaland te rij den. Daar stond Ir.M.A. Geuze te wachten die vertelde dat men kon kie zen tussen een kijkje bij de Reimers- waal-vondsten, of de tentoonstelling van "Ellegoed tot kant" o.l.v. mevr. E. de Jonge, of samen met de heer H. Boer naar de oude school. De liefhebbers kozen hun weg en de komende anderhalf uur werd iedereen uitstekend onderhouden en voorgelicht door de medewerkers van streekmuseum "De Meestoof". De deelnemers aan deze dag, van wie velen voor het eerst op Tholen waren, genoten zichtbaar van de grote zeer gevarieerde collectie die De Meestoof rijk is. Veel kijkers bleken tijd te kort te komen om ook nog eens op de zolder op bezoek te gaan, waar eveneens een grote sorte ring van ambachtelijke voorwerpen, speelgoed, huisraad etc. ligt. Reden genoeg dus om het eiland Tholen nog eens in een reisroute op te nemen. De buschauffeur, die het gezelschap uitstekend op plaats van bestemming wist te brengen, ondanks de proble men met de smalle straatjes in de diverse oude kernen, reed het gemê leerde gezelschap via de Oesterdam richting huis. 26

Nehalennia | 1988 | | pagina 28