"Zeeuwsche voetbalbond" op 20 oktober 1899 werd opgericht. In 1900 waren bij de bond de volgende clubs aangesloten: "Olympia", opgericht 1 december 1894, te Middelburg"Zeelandia" te Goes en "Eendracht maakt macht" te Vlissingen. Deze gegevens maken het mogelijk een stukje taalgeschiedenis met een stuk je voetbalgeschiedenis te verbinden. Net zoals dat bi j bolus het geval is. In de boezem van uw bestuur leeft al jaren het idee ernst te maken met het supplement op het Woordenboek. Er ligt nu een plan klaar, bedoeld om met de hulp van een jonge onder zoeker het Supplementdeel te maken. Het materiaal dat nu opgeslagen ligt in de regioboeken moet u zien als onderdeel van het grote Woordenboek. Maar het zal er pas echt deel van uit gaan maken als het bij elkaar is ge bracht in dat ene supplementdeel. Dat geldt ook voor de overstelpende hoeveelheid vragenlijstmateriaal waarover in het verslag van 1987 koeltjes wordt opgemerkt: "Mevr. dr. N. Bakker ging verder met de verwerking van de ingevulde vra genlijsten. Deze antwoorden vormen het basismateriaal voor een supple ment....". Maar het is een gigantisch karwei. Het is bijvoorbeeld nodig dat al dit materiaal woord voor woord vergeleken wordt met het al bestaande Woordenboek. Een computer is hierbij onontbeerlijk. Toen de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek in juli 1929 het eerste nummer van "Vereenigingsnieuws" uitbracht, was het nog maar goed twee jaar geleden dat door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen een Dialectencommissie was inge steld. Er was op dat moment in ons land geen onderzoekspraktijk op het gebied van het dialectonderzoek; eigenlijk was er alleen nog een in het verborgene werkende Akademie- commissie, zonder eigen Instituut. In dit licht bezien is het Zeeuwse initiatief des te opmerkelijker. Hoezeer de verenigingsgedachte leef de, bewijst wel de instelling van de "inlichtingendienst" (een woord waar we anno nu wat vreemd tegenaan kij ken) in de eerste plaats bedoeld ten bate van het Woordenboek, in de tweede plaats ten bate van de leden, die op het gebied van hun eigen dialectstudie inlichtingen behoeven. En die "Inlich tingendienst" is gebleven, heeft het Vereenigingsnieuws tot een boeiende en unieke lektuur gemaakt - ik hoop u dat aan de hand van het woord bolus duidelijk gemaakt te hebben - en heeft in de loop van de jaren zichtbaar gestalte gekregen in de befaamde tas van mevrouw Van den Broecke. Deze, nu nog verborgen schatten, ver dienen het openbaar gemaakt te wor den; dat verdienen ook de schatgaar- ders en de schatbewaarders, en dat nu zijn hier in Zeeland dezelfde personen. 29

Nehalennia | 1988 | | pagina 31