De heer Meesen, die 's middags de vergadering zou leiden, haakt om twee redenen af: hij is deze dag 35 jaar getrouwd en de kwaliteit van zijn gebit laat enigszins te wensen over, zodat hij zijn woor den niet op de juiste wijze de zaal in kan sturen. Voor het eerste excuus krijgt hij een bloemetje voor zijn vrouw mee naar huis, maar voor het tweede punt niet, want als hij op de kat heder zich nog even verontschuldigt, heeft hij helemaal geen moeite met zijn woorden. De taak van de heer Meesen wordt nu overgenomen door de voorzitter. Na enkele mededelingen van de heer B. Oele krijgt mevr. dr. N. Bakker het woord over het onderwerp: Guido Gezelle als dialectonderzoe ker. Guido Gezelle wordt geboren in een heel groot gezin en er is derhalve weinig of geen geld om te gaan studeren. Zij vader is ech ter een taalkenner bij uitstek. Hij studeert op een seminarie en als tegenprestatie speelt hij voor por tier. Hij is echter niet opzettelijk dialectonderzoeker geworden, maar door zijn medestudenten uit te vra gen en deze woorden op kleine brief jes te schrijven verzamelt hij een grote woordenschat, die een woorden tas wordt genoemd. Deze woorden worden alfabetisch ge rangschikt en hij schrijft over het gebruik van het dialect door schrij vers. In Kortrijk, waar hij onder pastoor was, is de bloeitijd van zijn literaire werk, waarbij hij geholpen wordt door een niet onbemiddelde dame, mevrouw Cornelia v.d. Wielen. Zijn jeugddroom ziet hij echter niet in vervulling gaan, namelijk een Vlaams woordenboek; dat is door zijn vriend, eveneens onderpastoor, tot stand gekomen. Op 69-jarige leeftijd is Guido Gezelle overleden (1899). Piet de Blaeij en Theo Voorberg brachten Axelse voordrachten en lied jes voor het voetlicht, waarbij enke le doordenkertjes waren te bespeuren, zoals b.v. Bethesda. Daarna een gedicht gemaakt door Jopie-Meerman-Ottevanger over een bijeenkomst van de Werkgroep His torie en Archeologie op het eiland Tholen, waarbij ze ons uitnodigde om over de nieuwe dam te komen. De Zeeuwse Troubadour zat geheel en al in de demonstratiesfeer. Vooral het bestuurslid Francke moest het ontgelden, misschien omdat hij in 't bestuur nog gloednieuw is? "Jong geleerd, oud gedaan" werden twee jonge troubadourtjes ten tone le gevoerd, maar ook bij hen bleek de animo niet groot, want ze wilden "nir ruus". Toch werd het weer een mooi optreden. Bij het scheiden van de markt wer den bloemen uitgereikt aan mevr. V.d. Broecke-de Man, mevr.dr.N. Bak ker, mevr. Schippers-LeBleu, de heer dr. J.B.Berns, de heren De Blaeij en Voorbergmevr.Meerman-Ottevanger de heer en mevrouw Oele-Tholenaar mevr. V.d.Kuil-v. Vliet, mevr. Koos Oele-Leijs, Engel Reinhoudt en aan de twee jonge troubadourtjes De voorzitter, mevr. drs. A.F. v.d. Zande-Vleugels Schuttersprak het slotwoord uit en wenste iedereen een goede thuisreis. De verzorging in "De Vroone" was weer uitstekend en we kunnen te rugzien op een welgeslaagde dia lectdag. DE VOLGENDE DIALECTDAG IS OP ZATER DAG 21 OKTOBER 1989 TE KAPELLE. 31

Nehalennia | 1988 | | pagina 33