DIALECT OP GOEREE-OVERFLAKKEE door Drs. A. Wagner Onder deze titel verscheen in de serie regioboeken van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek (nummer 8) een boek over de dialek- ten op Goeree-Overflakkee. Het werd op 12 november 1988 in "de Schakel" te Dirksland gepresen teerd. Mevr.drs.A.F.v.d.Zande-Vleugels Schutter, de voorzitter, opent met een welkom aan iedereen (ongeveer 200 personen). Een speciaal welkom o.a. aan de vertegenwoordigers van de vier gemeenten, en aan Mevr.D.K. Soldaat-Poortvliet (tante Dikkie). Helaas kon mevr.E.J.v.d.Broecke- de Man om gezondheidsredenen niet aanwezig zijn. Aan haar is per expresse het boek heden bezorgd. Ir. M. Geuze, en mevr.dr.N. Bakker zonden bericht van verhindering. Er waren vijf bestuursleden aan wezig: mevr. Van der Zande, de heer en mevr. Oele, mevr. L.Rijstenbil, de heer G.M.P. Sponselee en drs. A.Wagner De voorzitter wenst namens allen de heer A. Francke, bestuurslid, van harte beterschap. Hij is her stellend van een ongeval. Goeree-Overflakkee (in de volks mond: "Flakkee") hoort weliswaar staatkundig bij Zuid-Holland, maar taalkundig bij Zeeland, vandaar dat een dialekt sprekend Zeeuwse hier het openingswoord spreekt, aldus de voor zitter Met vol vertrouwen geeft de voorzit ter de leiding verder over aan pre sentatrice mevr.C. Westdorp-Priem, voor ons: Cathy. Zij zal zorgen, dat het programma vlot afgewerkt wordt. Zij heeft bovendien een groot deel van de bijeenkomst georganiseerd. De afspraak om zeer kort te spreken, en om (verplicht) in dialekt te spreken is door alle sprekers prach tig nagekomen. Een uitstekende rege ling trouwens. Cathy vindt, dat je in formele situaties zo gemakkelijk in algemeen nederlands overgaat ("A'j gae staen, dan heij't al"). Zij memoreert hoe ze via tante Dikkie meehielp "mit woorden in uitdruksels" met het spellen van 't Flakkees enz.. En zo werd contakt gekregen met de heer Pau Heerschap, de voornaamste auteur van het boek van vandaag. Hij heeft er jaren aan gewerkt. "D'n èrmen hongd". Gelukkig had hij de inspirerende en stimulerende steun van mevrVan den Broecke Pau kon z'n vak en z'n hobby kombi- neren. Als Pau Heerschap dan zelf aan 't woord is horen we van de ge weldige berg waartegen hij vaak zat aan te kijken. Het boek moest wel léésbaar worden, dus niet te weten schappelijk. Voor hij de juiste aan pak dóórhad moest hij wel een jaar nadenken. Vaak overlegde hij met mevr. Van den Broecke, bij haar thuis, het oog gefixeerd op het onvergelijkelijke uitzicht dat de Westerschelde biedt. Hoewel het on mogelijk is te beschrijven hoe zo'n boek ontstaat, trachtte hij het te vergelijken met het vervaardigen van een wandkleed. Het schampeljoen was van mevr. Van den Broecke met haar voortvarend karakter. Bij stukjes en beetjes ontstond de vlakverdeling. Van mevr. Soldaat kreeg hij steeds elementen aangeleverd. Aan haar en de talloze inzenders van informatie is hij veel dank verschuldigd. En nu: Het mozaiek is gereed! Het is één geheel geworden. Allen, die in de breedste zin meewerkten; heel hartelijk bedankt. Alsof Pau nog niet genoeg te doen had, vroeg mevr. Van den Broecke hem ook illustraties te leveren... Het werden er 39. (De auteur is te vens een verdienstelijk kunstenaar op het gebied van tekenen en schil deren) Pau bedankt ook en vooral de uitgever C. van Koppen. 32

Nehalennia | 1988 | | pagina 34