dat is toch zeker nodig. We moeten u dus nog eens lastig vallen en zul len het zeer op prijs stellen wanneer u van uw streekgerechtenin uw dia lect wil geven: 1. de naam, 2. de ingrediënten, 3. de bereidingswijze, 4. de wijze van opdienen, 5. de tijd van de dag, van het jaar eventueel, wanneer ze gegeten worden (Kerstmis, Nieuwjaar, enz. Hier een eenvoudig voorbeeld van een Walchers gerecht: Mevr. P. de Later-Wattel (Ske). Lang van nat 1 kieloo Hieze Wildemanspêêren 1 kieloo Blauwkoproapen 1 kieloo knorretjes De pêêren moete mee Steele en pèle vrie langk gekookt oare. De leste 30 munuuten kunne de roapen meehe- kookt oaremè ze kunne ook appart gekookt oare. De knorretjes oare hezoute en 'n bitje hepeeperd. Mee waeter oardt oalles an de kook gebrocht en moe j't op 'n loag pitje hoar laete suddere. Aerepels kooke doe je ook appart. Ze kunne daerom ook bie de pêêren en de roapen hekookt oare. In 'n diep bord bouw j'oalles deu mekoare en je briengt mee zout en peeper op sraaeke. De pannen oare op taefel hezet en uut 'n diep bord h'eete. Dan is er nog een derde map, waarbij we uit alle streken hulp nodig heb- ben: tekeningen van: HET LEVEN OP HET PLATTELAND, waarover dhr. Francke schrijft: Dhr.P. Labruyère uit Vlissingen, de mede-illustrator van het boek "Dialect op Walcheren", heeft voor onze Vereeniging een 27-tal tekenin gen gemaakt, dat nog steeds uitge breid wordt. Speciaal is zijn teken werk voor ons van groot belang voor een verder verdieping van het onder zoek naar de Zeeuwse dialecten. Uniek is zijn werk, daar van de on derwerpen, die hij behandelt, nooit foto's gemaakt zijn. Zijn tekenin gen vertellen een verhaal en de rang schikking van de gebruiksvoorwerpen is daarom ook niet willekeurig. De Walcherse boerderij en het plat telandsleven vormen de bron van zijn inspiratie. Wij zijn hem daarom ook dankbaar, dat hij zijn collektie ter beschik king stelt aan onze Vereeniging. We willen in de volgende NEHALENNIA' steeds 2 van zijn tekeningen laten opnemen. Op de bijgaande tekeningen wordt de paardenstal en de inventa ris van het stook- of schuurhok be handeld. De schetsen gelden voor de Walcherse omstandigheden, zoals ze Labruyère nog duidelijk voor ogen st aan Aan u zouden we nu willen vragen, de Walcherse benamingen en vormen van de voorwerpen te willen verge lijken met de benamingen in uw dia lect. Constateert u verschillen of hebt u aanvullingen of wijzigingen? Het secretariaat ontvangt graag uw reacties In 't Schuurkot, Stookkot 1.de Stamptunne 2.t Stamp'out 3.'t Stampzuug 4.de Wastobbe 5t Wasbord 6.de Waskuip (gegalvaniseerd) 7.de Fornuispot

Nehalennia | 1988 | | pagina 41