BOEKBESPREKING Jan Kuipers: Dwaallichten in de Delta Volksverhalen, schedels en schatten en andere wetens- en merkwaardigheden uit het Zeeuwse. Uitgave van De Koperen Tuin 1988. ISBN: 9072138-03-1. Prijs 27,50. Dat de in 1953 te Zaamslag geboren Jan Kuipers een vaardige hand van schrijven heeft, is onlangs bij het verschijnen van zijn Dwaallichten in de Delta opnieuw gebleken. In het door de uitgever De Koperen Tuin in alle opzichten zeer aantrek kelijk verzorgde boek van ongeveer 160 pagina's werd Jan Kuipers de mogelijkheid geboden een groot aantal fantasierijke verhalen uit het Zeeuws verleden bijeen te sprokkelen. We bemerken al spoedig dat zijn sprok kelingen zelden van een kritische noot zijn voorzien; zijn laconieke opmerkingen zijn dwaallichtvriende- lijk en dat valt in ons toch al zo nuchter en zakelijk geworden, alles behalve mystieke Zeeland te waar deren. De stijl waarin Jan Kuipers zijn Dwaallichten heeft geschreven is eenvoudig, goed leesbaar Neder lands, waarin allerlei leuke zins wendingen voorkomen. Hij relativeert graag de "zgn" wetenschap. Onder de ruim dertig verhalen zijn er enkele over een zo bekend onderwerp dat de tekst hiervan misschien wat korter had gekund. Dit geldt zeker niet voor het onderwerp "Het wapen van Zeelandwaaraan ontkomt die leeuw eigenlijk?" De beantwoording van die vraag blijkt toch wel wat anders dan menige Zeeuw denkt In het aardige hoofdstuk over ring- rijden laat Jan Kuipers ons en pas sant weten dat "andere tijden, ook andere zeden" inluiden en dat dat volgens hem de reden kan zijn dat de vroegere schandeprijsde polle pel, nu de ereprijs is. Jan Kuipers heeft voor het samen stellen van zijn zeer gevarieerde sprokkelingen heel wat bronnen bestudeerd. Hij heeft ook een dank baar gebruik gemaakt van gegevens uit het Provinciaal Depot voor Bodem vondsten waar hij als documentalist al heel wat jaren werkzaam is. Uit zijn pas verschenen boek blijkt overduidelijk dat Jan Kuipers zijn veelal ongrijpbare onderwerpen won derlijk goed overziet en deze weet te combineren tot een levend geheel. Deduceren en combineren in de Science fiction-wereld van Jan Kuipers. Laat ze (de spoken e.d.) maar schui ven en de dwaallichtjes schijnen tot in "lengte van dagen"! Het boek van Jan Kuipers zal u veel leesgenot verschaffen. J.A.T.B. 17-11-88 P.A. Harthoorn, "Baarsdorp, Heer lijkheid, Poeldorp, Monument: de geschiedenis van een gehucht in de gemeente Borsele". Goes: Heemkun dige Kring De Bevelanden, 1988. III., foto's, lit. opg., reg. Prijs 42,50. 16

Nehalennia | 1988 | | pagina 18