MEDEDELINGEN ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK ALGEMEEN Dat was voor velen weer een mooie dag, die 15e oktober 1988 in Kapelle. Een unieke ontvangst van de 255 deel nemers aan de Dialectdag, met veel zorg voorbereid door onze penning meester en mevrouw Oele, en moge lijk gemaakt door de vlotte service van De Vroone. Een allerplezierigst weerzien van oude vrienden, veel hartelijke begroetingen. Na de koffie en de bolus: ernst en humor in het welkomstwoord van de vice-voorzitter en in de behandeling van de agenda van de Algemene Leden vergadering, waarin mevrouw drs. A.F. van de Zande-Vleugels Schutter het voorzitterschap aanvaardde, de aftre dende bestuursleden de heren: J.de Klerk, B. Oele en G.M.P. Spon- selee werden herkozen, en de heer A. Francke als nieuw bestuurslid werd benoemd. Daarna een uitstekend gevarieerd en goed getimed program ma, alle onderdelen stuk voor stuk, op het meest gewenste niveau. Dr.J.B. Berns van het P.J.Meertens- Instituut in Amsterdam, die in 1977 de eerste lezing voor onze leden hield in de Abdij in Middelburg en sindsdien vrijwel alle Zeeuwse dialectdagen bijwoonde, kwam met een onderwerp dat ons zeer ter harte gaat: De toekomst van het Woordenboek. Opdat ook de Vereenigingsleden die hierbij niet aanwezig konden zijn kennis kunnen nemen van dit duidelijk betoog, wordt het in dit nummer van Nehalennia opgenomen. Na Dr. Berns kon mevrouw E. Schippers-LeBleu de zaal voor de zoveelste maal boeien met haar sublieme vertolking van één van de prachtige dialectverhalen, die Professor Van Houte voor onze Vereeniging schreef. Na de gezamelijke lunch, was het woord aan mevrouw drN. Bakker, die bij uitstek bekend is met het "zanten" van dialectwoorden door Gezelle. Jarenlang was de zorg voor de 50 dozen met nagelaten "vondsten" van de Vlaamse dichter aan haar toe vertrouwd. Haar interessante lezing met de titel: Guido Gezelle als dialectonderzoeker vinden we ook in deze Nehalennia aflevering Nieuw voor onze Vereeniging was het optreden van de heren Piet de Blaeij en Theo Voorberg met Axels dialect in woord en muziek, een prettige kennismaking met artiesten, die zich eisen stellen; amusement, dat heel wel paste in het programma van deze dag! Na de middagpauze zou als altijd de Zeeuwse Troubadour Engel Reinhoudt als hekkesluiter fungeren. Die bleek voor deze gelegenheid behoefte te hebben gehad aan een flinke gedaan teverwisseling. Hij kwam kreten sla kend in Zuidbevelandse klederdracht van achter uit de zaalzonder muziekinstrument, de handen geklemd om de stok van een protestbord, waarop stond: 't mot óórs (het moet anders). Op het toneel speelde hij de rol van voorman van een demonsta tie-optocht verder, en liet ons op cabaretteske wijze weten, wat anders moest. Op blz. 26 van Nehalennia 71 had hij een lijstje van onderwerpen gevonden, die bij het dialectonder zoek betrokken zouden worden (5 door bestuursleden voorgestelde thema's waarbij nu medewerking werd gevraagd, met de ondertekening A.Fr.). Kwasi zeer verontwaardigd richtte de Zuidbevelander zich vol verwijt tot dhr. Francke, die "met de medische kant van de mens ende castreerder en nog onnette woorden van de volgende bladzijde in Nehalennia (beantwoor ding van de vragenlijst aankwam, zodat je dat blad voortaan voor je kinderen niet meer open op tafel kon laten liggen!" De humoristische aanpak ontlokte de zaal heel wat lachsalvo's, waarmee de beschuldigde heer Francke van harte kon instemmen. Hij nam zich wel tegelijkertijd voor de aanklager, die hem zoveel in de schoenen had geschoven, op niet min- 36

Nehalennia | 1988 | | pagina 38