sie, zijn opleiding en de Engelse diensten doet hij alsof hij zich niets meer kan herinneren of valt zogenaamd flauw. De Duitsers komen enkel zijn echte naam en adres te te weten. Verder geeft hij toe naar Engeland te zijn gevlucht. SPOOKTREIN Midden augustus worden Nederlandse gevangenen van Vught op transport gesteld naar Duitsland. Omdat Masereel een Belg is, wordt hij overgebracht naar de strenge gevangenis Sint-Gillis bij Brussel. Ook daar worden de gevangenen be gin september op transport gesteld naar Duitsland. Moedige spoorwegman nen saboteren de beruchte spooktrein, die op vertrek staat, en Masereel her krijgt op 3 september, de dag van de bevrijding van Brussel, zijn vrijheid. Zonder meer moet men erkennen dat Masereel ondanks zijn zware verwon dingen moedig zijn taak heeft gedaan, zijn gevecht in de geinundeerde pol der te Stavenisse en zijn verblijf in de gevangenis in aanmerking nemend. Hij overlijdt in 1971- 64 jaar oud - bij volle bewustzijn, gesterkt door zijn geloof en omringd door zijn makkers met wie een hechte vriendschap hem verbindt. Tussen twee ziekenhuisopnamen in is hij bij hen te gast en zij waken over hem als broeders. In Stavenisse herinnert slechts de naam Pilootweg aan dit drama, waar van het waas van geheimzinnigheid door deze aanvullende gegevens voor een deel is opgelost Na de verkaveling eind vijftigerjaren besloot de toenmalige gemeente Stavenisse de nieuw aangelegde weg in de Stavenissepolder Pilootweg te noemen ter herinnering aan het drama dat zich hier in 1944 afspeelde 9

Nehalennia | 1989 | | pagina 11