GEUZENGALEIEN VOOR ZIERIKZEE Galeischepen en hun opvarenden tijdens het beleg van Zierikzee in 1575-1576 INLEIDING In de geschiedenis van Zierikzee is de stad meer dan eens bedreigd ge weest door een vloot waarin zich galeischepen bevonden. Bij de zee slag op de Gouwe in 1304 maakten de Vlamingen gebruik van galeien. Melis Stoke in zijn "Rijmkroniek" maakt daar op meerdere plaatsen mel ding van. (1) Maar ook tijdens het beleg van de stad door de Spanjaarden in 1575-'76 is dit type schip voor Zierikzee ver schenen. Galeien worden in het alge meen geassocieerd met grote, rijke lijk versierde schepen, vol geketen de slaven, weerloos ten strijde roeiend, waarbij iemand op een grote trom de maat van de roeislagen aan geeft, en die in de oudheid vooral de Middellandse Zee bevoeren. (2) Het is echter niet zo dat galeien alleen voor de oorlog werden ge bruikt. Er bestonden ook koopvaar- dijgaleien. Deze misten o.a. de ramsteven, welke ook als loopplank bij het enteren diende. Evenmin is het juist dat dit type schip uit sluitend in de Zuideuropese wate ren voorkwam. In de Nederlanden wa ren het gebruikelijke vaartuigen, ook op de Zeeuwse stromen. Voorts is het onwaar dat zij alleen in zeer vroege tijden hebben bestaan. Menige galei werd in de 16e en 17e eeuw ingezet in de oorlog op zee. Zij werden bijvoorbeeld gebruikt om schepen, die beschoten waren en niet meer op eigen kracht weg konden ko men, uit het strijdgewoel te slepen. Ook bij windstilte bewezen zij hun waarde. In de 18e eeuw neemt het ge bruik van galeien afmaar in het begin van de 19e eeuw voeren er nog steeds galeien. Tenslotte bestonden er diverse typen door drsF. van der Doe en maten galeien. Er zijn zeer grote geweest, soms wel 50 m lang en met een bemanning van enige honderden, alsook vrij kleine, die eigenlijk niet meer waren dan grote roeische pen. Sommige kenmerkten zich door overvloedig gebeeldhouwde en ver gulde sier, andere waren uiterst so ber. Zo zijn er in de Noordelijke Nederlanden heel wat galeien van het kleinere en sobere type ingezet tij dens het begin van de Opstand. Minder bekend is dat de geuzen even eens galeien bezaten. Op het Rijks archief in Zeeland bevinden zich ge gevens dat ook in de vloot van de Prins van Oranje deze schepen werden gebruikt. Daaruit blijkt dat ze zijn ingezet bij pogingen Zierikzee te hulp te komen gedurende de belegering door de Spanjaarden. GALEIEN IN DE NOORDELIJKE NEDERLANDEN In de Noordelijke Nederlanden zijn vooral de in respectievelijk 1598 en 1600 gebouwde "Rode -" en "Zwarte galei" bekend geworden. In het alge meen wordt ervan uitgegaan dat de in Vlaardingen gebouwde "Rode galei", later ook wel de "Kleine of "Oude galei" genoemd, het eerste galeischip van de Nederlanden was. Het mat zo'n 20 meter en werd vooral gebruikt voor konvooidienst in de Zeeuwse wateren. De wat later te Dordrecht van stapel gelopen "Zwarte galei" werd, vanwege haar lengte en tot onderscheid van de Vlaardingse ook "Grote galei" ge noemd. De precieze lengte is niet be kend, maar aangenomen mag worden dat zij ongeveer anderhalf maal zo groot was. Het totale aantal roeiers op beide schepen bedroeg volgens onder zoeken respectievelijk 72 en 130. Een verschil was ook dat de "Rode galei" vooral werd geroeid door ver- 11

Nehalennia | 1989 | | pagina 13