oordeelden (getooid met een rode muts!), terwijl de roeiers op de Dordtse galei voornamelijk betaalde soldaten en bootsgezellen waren. Van tenminste één galei in deze tijd is bekend dat zij uit Zeeland kwam. De "Zwarte galei." (C) uit Dordrecht en de Vlissingse galei de "Fles" (D) tijdens de zeeslag bij Sluis in 1603. Omstreeks het jaar 1600 werd in Vlissingen de "Fles" gebouwd. Deze kreeg bekendheid door haar aan deel, te zamen met de "Zwarte galei", in de succesvolle zeeslag bij Sluis in 1603. Op de Zeeuwse galei, waar over Jan Jansse als kapitein het be vel voerde, bevond zich de vice- admiraal van de vloot Joos de Moor (3) Ter gelegenheid van deze gebeurtenis werd een gedenkpenning geslagen en werden later verscheidene koper - gravures gemaakt waarop de beide schepen te zien zijn. (4) Maar al eerder wordt er van galeien in de Noordelijke Nederlanden ge sproken. In de jaren '70 van de 16e eeuw, tijdens het begin van de Tachtigjarige Oorlog, bedienden de watergeuzen in de Staatse vloot zich hiervan. Zo zijn zij bij de slag op de Zuiderzee (1573) en bij het ontzet van Alkmaar (1573) en Leiden (1574) ingezet. Deze waren afkomstig van steden uit het Noorderkwartier, o.a. uit Amsterdam, Hoorn, Enkhuizen, Edam, Monnikendam, Medemblik en Grootbroek. (5) Details over bouw en bemanning van deze Nederlandse galeien ontbreken nagenoeg. En goede afbeeldingen er van zijn uiterst schaars. In het algemeen geldt dat er over'de oudere typen galeien wel het nodige bekend ismet name over de Romeinse schepen en de Venetiaanse schepen uit de Renaissance. Zij komen op tal van oude schilderij en, tekeningen en gravures voor. Er zijn zelfs gedetailleerde doorsne den bekend. Afbeeldingen van de 16e eeuwse Spaan se galeien zijn evenmin zeldzaam. Ook in Zeeuwse archivalia bevinden zich tekeningen daarvan. In de zoge naamde "waerheytsboeken" van Zierik- zee (register van criminele recht spraak) komen niet alleen vele ver oordelingen tot de galeien voor, negen maal is de straf zelfs geïl lustreerd door er een galei bij te tekenen. (6) De vonnissen voorzien van een teke ning dateren uit de jaren 1556-1566. Penning, geslagen ter gelegenheid van de overwinning op de Spaanse vloot in 1603, waarop de twee Nederlandse galeien zijn afgebeeld. 12

Nehalennia | 1989 | | pagina 14