lukte het de overtocht te maken, een ander deel wist nog tijdig terug te keren en een groot aantal Span jaarden werd door de Zeeuwen gedood of verdronk in het opkomende water. (IA) Ook aan Staatse zijde waren er ver liezen. De Spanjaarden die met de dood voor ogen geen andere keus had den dan door te gaan slaagden er in de Zeeuwen achter de dijk te verdrij ven. Toen hun bevelhebber Karei de Boisot daarbij dodelijk gewond raakte, tegen de overmacht. Door deze tijd winst kon Zierikzee zich opmaken voor de strijd. Pas op 30 oktober viel Bommenee, waarna Mondragon en zijn troepen optrokken naar Zierkzee. Een beleg dat maar liefst acht maan den in beslag zou nemen was het ge volg. Het duurde zo lang omdat de vloot van de Prins, die voor een belangrijk deel uit platbodems be stond, regelmatig voor de stad ver scheen. Zij wist de vijand verliezen toe te brengen en was in staat steeds Spaanse galeien tijdens de inneming van Bommenee in 1575. trokken ze zich terug, waardoor de ge waagde onderneming niet geheel op een debacle uitliep. De Spanjaarden rukten op naar Schou wen, staken onderweg Vianen in brand en kozen ervoor eerst Brouwershaven en Bommenee (15) uit te schakelen. Hierbij werden ook galeien ingezet. Met name deze laatste plaats weerde zich geducht en hield lang stand nieuwe voorraden voedsel en munitie Zierikzee binnen te brengen. Bovendien konden er allerlei berich ten worden uitgewisseld. De admiraal van de vloot was Lodewijk de Boisot (een broer van de eerder ge noemde Karei), dezelfde die met zo veel succes de schepen van de Prins in de strijd bij Reimerswaal en Lillo en tijdens het beleg van Leiden had 15

Nehalennia | 1989 | | pagina 17