Tekening van een gevecht tussen de Spaanse v. hier Zierikzee tijdens het beleg van proviam aangevoerd. Hij had nu de opdracht aanvaard Zierikzee uit handen van de Spanjaarden te houden. Daarbij had Zierikzee misschien wel een streepje voor bij hem. Hij was getrouwd met een dochter van Arend van Dorp, de gouverneur van de stad. Het was deze vloot, ook wel de "binnenlandse vloot" genoemd, welke in 1575 en 1576 Zierikzee zolang voor de Prins kon behouden en waarvan de drie geuzengaleien deel uitmaakten. Dat er "roeischepen" in deze strijd waren betrokken wordt door J. van Beylen gemeld. Maar eigentijdse ge schriften maken een duidelijk onder scheid tussen de verschillende soor ten vaartuigen. Het doet m.i. geen recht aan deze schepen ze te omschrijven als "...niet meer dan grote roeiboten". (16) OPVARENDEN OP DE GEUZENGALEIEN Er is meer over deze geuzengaleien te vertellen. Tussen de door de toenma lige Baljuw van de wateren in Zeeland, iot en die van de Prins. De geuzen trachten te voorzien. Rechtsonder twee Spaanse galeien. Jan Patersson, naar de Rekenkamer overgebrachte archivalia bevinden zich namelijk een negental monster rollen van galeien. (17) Nadere bestudering wijst uit dat het om vijf verschillende rollen gaat. Op een aantal van hen is vermeld: "...es getrocken uuyt de oude rolle" Ze zijn ook in een andere hand geschre ven, maar inhoudelijk zijn ze gelijk. In de bij de heren rekenmeesters ingediende rekening van Jan Patersson worden deze vijf monsterrollen ook vermeld. (18) In de verzamelbeschrijving van deze posten staat: "Uuytgheeft..gedaen. aen zekere capiteynnen, officieren en bootsgesellen dienende op de drye galleyen van Ziericzee ende anderen ...(uitgaven) aan diversche schip pers. Behalve de drie galeien worden ook nog een viertal schepen genoemd die onder bevel van Lodewijk de Boisot bij de belegering van Zierikzee zijn ingeschakeld. De Baljuw van de wateren moest zijn 16

Nehalennia | 1989 | | pagina 18