gemakkelijke prooi voor de Spaanse kanonniers geworden. Het admiraals schip werd lekgeschoten en zonk. Alle opvarenden, zo'n 300, verdron ken daarbij. De situatie in Zierikzee werd onhoudbaar. Gouverneur Arend van Dorp was gedwongen onderhandelingen met Mondragon te beginnen en op 29 juni werden de capitulatievoorwaarden getekend. Enige dagen later werden de poorten voor de Spanjaarden ge opend Echter in het Spaanse leger was men ook niet bepaald vlot met uitbetalen. En in het verarmde Zierikzee, noch op het omringende platteland viel veel te halen. Doordat ook de soldij ach terwege bleef brak er muiterij in de Spaanse troepen uit en op 3 november verlieten zij Schouwen op weg naar Vlaanderen, alwaar wellicht meer buit te maken was. Na vier maanden was Zierikzee weer in handen van de Prins. De kansen voor Oranje waren gekeerd. Binnen een week viel hem ook nog het succes van de Pacificatie van Gent ten deel De strijd om Zierikzee was het laat ste treffen van de Spanjaarden en de geuzen in Zeeland. Na 1576 vertoon den de Spanjaarden zich voorlopig niet meer in de Zeeuwse wateren. De laatste grote uitputtingsslag was niet voor niets geweest. De Prinsen- vloot kreeg hierdoor meer gelegenheid zich buitengaats te begeven en zich elders verdienstelijk te maken. Wat er na het beeindigen van het be leg van Zierikzee met de galeien is gebeurd is niet duidelijk. Als eind 1576 door de Staten van Zeeland wordt besloten de afgedankte schepen te verkopen, worden daarbij alleen heuden, karvelen en kromstevens ge noemd. (40) Maar er zijn aanwijzingen dat er ook later weer (meer?) galeien werden gebruikt. Volgens Pot waren er in maart 1576 enkele (grote) galeien gebouwd. Zij hadden elk twee marsen en 30 roeiers. (41) Dit feit wordt ook beschreven door Van de Velde. Op 23 maart werden vol gens hem "de twee groote galeyen met meersen" bij de andere gevoegd. (42) Op 10 augustus 1579 ontvangen de Staten een brief van Willem van Oranje waarin deze ordonneert "...om te seynden de twee galeykens, lig gende ter Vere, naer Antwerpen, ver- sien van capiteyn, schipper, stier man, hoochbootsmanconstabel ende timmerman". (43) Twee dagen later antwoorden de Staten dat zij hiertoe wel genegen zijn, maar dat zij door gebrek aan finan ciële middelen "de twee galeykens" niet kunnen uitreden. Zij verzochten de Prins daarom de generaliteit er voor zorg te laten dragen dat zij uitgerust werden met .amonitien voor den tijdt van een maendt" alsmede ze te "...versien van volck van herwaerts overe". Daarbij maak ten zij nog de kanttekening dat zij "...telcker reysen ontboden zijnde, weder te commen, alsoo men hier anderssins onversien is van schepen ende volck te water". De situatie in Zeeland was er blijkbaar niet be ter op geworden. In elk geval voel- 23

Nehalennia | 1989 | | pagina 25