den zij er weinig voor de schepen voor onbeperkte duur weg te zenden. Diezelfde dag besluiten de Staten admiraal Treslong te verzoeken "...die twee galeyen wesende tot Dunckerke" terug te zenden. Zij zouden daar toch niet nodig zijn, terwijl zij "...alhier dagelicx gerequireert" waren. (44) De Zeeuwen bezaten in 1579 dus tenminste vier galeien, waaronder een tweetal kleine. Of de drie galeien van Zierikzee zich hierbij bevonden is onduidelijk. DE HERKOMST VAN DE SCHEPEN Tenslotte resten nog de vragen of deze galeien de eerste in hun soort in Zeeland waren en of zij ook hier gebouwd zijn. Ten aanzien van de "Grote galei" of "Ducque t Alve" lijkt dit laatste onwaarschijnlijk, ervan uitgaande dat zij van Spaanse oorsprong was. Dat zij heeft gediend als voorbeeld voor de andere twee is mogelijk, gezien de opmerking op de monsterrol dat zij al langer in ge bruik was en zelfs is ingezet bij het ontzet van Leiden. De "Nieuwe galei" en de "Galei van Zierikzee" kunnen ook gebouwd zijn naar het voorbeeld van andere ga leien die in 1574 bij het beleg van Leiden gebruikt waren. Ook Zeeuwen hebben daarbij een belang rijke rol gespeeld. Zo'n 800 Zeeu wen zouden zich bij Rotterdam heb ben verzameld om in Lodewi jk ,de Boisots vloot, waarin zich een groot aantal galeien bevond naar Leiden te gaan. (45) Een afbeelding van deze strijd toont inderdaad zeer veel galeien. Het zijn schepen van flink formaat en voorzien van zwaar geschut en naar het lijkt met een permanente kajuit. Zij hebben echter geen masten of zeilen en blijkbaar een geringe diepgang, waar- Geuzengaleien in de vloot onder bevel van Lodewijk de Boisot (18) bij het ontzet van Leiden in 1574, waaraan ook veel Zeeuwen hebben deelgenomen. 24

Nehalennia | 1989 | | pagina 26