HOORNGESCHAL ONDER DE LANGE JAN door H.Hendrikse een gestileerde letter M in te zien wat zou kunnen duiden op Maria, Moeder des Heeren, maar ook Maria van Bourgondie, o.a. gravin van Vlaanderen van 1477-1482. Op de munten die tijdens haar re geringsperiode werden geslagen komt de letter M voor. In de late middeleeuwen kwamen in aardewerk drie types hoorns voor. Het meest bekend is een weinig ge bogen en taps toelopend type. Aan de holle zijde bevinden zich 2 ophangogenbestemd om de hoorn aan een riem te bevestigen. Dit type is een kopie van ivoren hoorns die alle afkomstig zijn uit het Middellandse- Zeegebied. Deze werden veelal als reliek of reliekhouder in kerkschat ten bewaard. Ook deze hoorntjes van aardewerk werden na droging bijge sneden zodat ze veelhoekig zijn evenals hun ivoren voorgangers. Dit type hoorn is volgens de Engelse archeoloog J.G. Hurst toe te schrij- Bij onderzoek achter een voor af braak bestemd pand in de Lange Delft in Middelburg werd eind mei 1988 een afvalput gevonden waarin zich enig aardewerk, glas en metaal bevond, (afb. 1) Van het aardewerk waren fragmenten van een hoorn uit grijs aardewerk het meest interessant. Hoewel niet compleet, was er voldoende aanwezig om een verantwoorde restauratie uit te voeren. De hoorn is gevormd uit een in enkele slagen opgerold mid denstuk met een korte klankbeker. Het mondstuk bestaat uit een klein tuitje. Dit type is in feite een kopie van de metalen jachthoorn. Na enkele uren droging werd deze hoorn bijgesneden, waardoor hij hoekige zijden verkreeg, en gepo lijst waardoor een glanzend uiter lijk ontstond. Op de klankbeker is aan de rand een versiering ingekrast van gebogen lijntjes. Daar direct onder is op de bovenzijde een gekan- teeld wapen aangebracht(afb2) Het wapen bestaat uit een voorstel ling van drie verticale ingekraste dubbele lijnen en 2 horizontale lij nen. De betekenis hiervan is voorals nog niet duidelijk. Mogelijk is hier

Nehalennia | 1989 | | pagina 33