enige funderingen in het Abdijcom plex in 1962 werd een ander zeldzaam type hoorn ontdektDeze is van een witbakkende klei vervaardigd en heeft op de klankbeker een instempeling met het Christusmonogram I.H.S. De datering hiervan wordt gehouden op omstreeks 1500. Van dit type is deze hoorn het enige bekende exem plaar. Wegens de instempeling ver moedt men een religieus gebruik. De middeleeuwse hoorn van aardewerk wordt al gauw met pelgrims in ver band gebracht. Van de Duitse hoorns is het bekend dat ze speciaal wer den vervaardigd voor de bedevaart gangers die er bij de reliekento- ningen luid op bliezen. De hoorn uit de Lange Delft tot de pelgrimshoorns rekenen is natuurlijk verleidelijk op grond van het ingekraste wapen met het mogelijke monogram van Maria, maar vooralsnog hypothetisch, even als toeschrijving aan een werkplaats. Omdat aan zachtgebakken aardewerk meestal een regionale herkomst wordt toegeschreven, komt Vlaanderen zeker in aanmerking maar ook Middelburg zelf moet niet worden uitgesloten. De datering ligt echter iets eenvou diger. Naast enig aardewerk en glas fragmenten werden in de afvalput 2 munten aangetroffen: ven aan het Duitse pottenbakkerscen trum Langerwehe. Uit de in de nabij heid gelegen plaats Raeren kwam het zelfde type hoorn. In Nederland zijn tot op heden ongeveer tien exempla ren teruggevonden. Deze zijn bijna alle van witbakkende klei vervaar digd en afkomstig uit Langerwehe. Naast de hoorntjes van aardewerk komen exemplaren in een tin/lood- legering voor, als hanger met een lengte van ongeveer 10 cm of als broche van enkele centimeters groot. (afb. 3). Deze hoorntjes zijn zuiver decora tief en kunnen als amulet afkomstig zijn van een bedevaartplaats. De Middelburgse hoorn is overigens niet het eerste exemplaar dat daar gevonden werd. Bij het uitbreken van 32

Nehalennia | 1989 | | pagina 34