't Is deur de veulte De waarde van dit onderzoek is dat alles duidelijk en helder geformu leerd wordt. De discussie over de achteruitgang van het dialect is meestal gevoerd zonder harde gegevens op tafel te leggen. Waren die er wel, dan hadden ze meestal betrekking op de woordenschat van bijna of geheel uitgestorven beroepen. Deze uiterst intensieve behandeling van een streektaal verdient onze grote waardering. R.W. Rijmen uit het Land van Hulst door Free van de Schoofkas, met tekeningen van Ronny Ivens De eerste rijmbundel van Free van de Schoofkas, die in 1986 onder dezelfde titel verscheen, was een groot succes. Het Dagblad De Stem, dat ook de thans verschenen bundel heeft uitgegeven, heeft daarom be sloten gelijktijdig de eerste bun del te laten herdrukken. In het zojuist genoemde tweede deel zijn de beste gedichten verzameld die in 1987 en 1988 iedere zaterdag in De Stem zijn verschenen. In een bespreking van het eerste deeltje schreven we dat de anekdotes, op rijm gezette verhalen eigenlijk, stuk voor stuk een rake kenschets gaven van de volksmensen die in Oost Zeeuws-Vlaanderen geleefd heb ben. Ook in dit tweede deeltje tref fen we een grote hoeveelheid rake kenschetsen van de Zeeuws-Vlaamse mens aan Voor mensen die niet erg goed in het geschreven Vlaamse dialect thuis zijn is het soms moeilijk de juiste pointe van een verhaal te onderkennen. Vanzelfsprekend bevelen we deze bun del van harte bij u aan. g q BêênekluuverKeesje Bènders van Brouwersaeven om in naebie 1920. ISBN 90-70511-15-0 Eind vorig jaar verscheen het in samenwerking met "De Zeeuwsche Boekhandel" door de streektaalcom missie van "Stad en Lande van IJ was nen leurder mee nen pak, genen kaskesvent. IJ ree eel de streek af, van ens tot end mee zijn negosie: 'nflore broek, 'n kiel, kortom boeregoed waor wa d'aon te verdienen viel. Nou ivou't geval dattij 'n partaiken petten kocht nie dier en van 'n soort da nogal wier gezocht. ,,'kt Gaon alleen 's mee die petten op roet. 't Is toch nog te vroeg voor't wintergoed ,,'k Weet 't bezin: 't is voor de boeren nen slechten tijd. Ik speel daor op in: ik aoi de mogeluk'eid 'n partai petten te kopen aon speciaolen prijs; van beste kwaoliteit; 'k enz'in't. blaut en't grijs. Aon al mijn kalanten enk wel 'n dikke strop want 'k zet'r nog's dertug percent korting op. Maor 'k verlies op elke pet nen cent of tien; 't Is deur den groten omzet dank nog was verdien. Schouwen- Duiveland uitgegeven boekje "Keesje Bènders van Brouwersaeven om in naebie 1920" waarin "Bêênekluu ver" (pseudoniem voor J.G. Jonker) zijn jeugdherinneringen ophaalt. Hij beschrijft in de streektaal van Schouwen-Duiveland op een indringen de manier de historische en sociale 35

Nehalennia | 1989 | | pagina 37