situaties van zijn geboorteplaats Brouwershaven en het omringende land. Keesje Bènders is als zoon van een veeverloskundige in 1914 geboren aan de noordkant van de Kaoje op nommer 7. Achter het huis hadden ze een "móóje lange tuun die uutkwam op de Nieuwstraete" Onder een afdakje "ao vaoder Bènders 'n touter emaekt. 'n Plankje in 't midden om op te zitten in mitten staark touwe vastemaekt an de balken van 't ofdèkje". Keesje zat daar "gaerne te touteren". Als je in het boekje bladert zou je er uit willen blijven citeren. Maar lees het zelf en liefst hardop; dan komen de woordspelingen en zins wendingen het best tot uiting. Tot slot nog een citaat: Daer ejje noe bevobbelt padjesliere op de krabbendiekeDat mocht na tuurlek nie want aol't gos hieng d'r mee nae z'n grootje. Dat gos was vo de geiten, die ze mit 'n lang tou we an 'n iezere pinne, in den diek vast ezét ao. Die pinne d'r uuttrekke in op 'n aore plekke wi vastzette, wae a dikkels niks te vreeten was, was zoo ebeurd, in dan kon de leut behinne. Wajje dae vo nóódig ao waere 'n paer staarke klompen, 'n öóhen diek in 'n dulve mit vee waeter d'r in natuurlek, want zonder waeter kojje gêên padjesliere. J'aelde missen aolen, op je kousen nattulek, twêê klompen waeter uut de dulve achter den diek. Dat waeter liet j'op 'n bepaelde plekke van den diek, van booven nae benee lóópe. Oe meer waeter oe arder je over de blubber kon sliere. Dan hieng je, mit êên bêên ge-urkt zak ma zaahe, op je klompe zitte in dan liet je je ma nae benee sliere. Ajje dat noe ma lang genogt dee, dan kreeg vanzaalf 'n lékker klèddereg padje, wi nae 'n stuitje aol 't gos van ovvesleete was. in dan hieng 't pas hoet. Oe óöher d'n diek, oe arder je hieng. Je suusde mitten vaert nae benee tot an d'aore kant van de wègt die onder an den diek liep. Die wègt liep langs de mooie van Van den Aemer nae de moolestraete. As z' uutegleeje waere, dan moste ze bie mekaore 't achterste deêl van der klepbroeken, de klèppe za'k ma zaahe, schóonmaekeDat deeje ze mit ten kniepje, dat ao j'aoltiet in je broekzak. Je strêêpte de bagger in slik d'r hewoon of in ajje dan tuus kwam, dan was je per onheluk in de modder evaole. Dat kon toch beure ee? Die broeken waere trouwens aarg staark, want die waere van mesjes ter emaekt. Dat zei z'n moeder te- missen in die atter verstand van. B.O. GRENSGEVALLEN. Dit is de titel van de kalender over 1989, die door Dow Chemical Terneuzen dit jaar is uitgegeven. Paul de Schipper, als journalist verbonden aan het dagblad De Stem, jarenlang woonachtig op Driewegen bij Bier - vliet, verzorgde de tekst en Cor de Boer tekende voor de foto's. Samen hebben ze er een prachtig boekwerk van gemaakt, want Grensgevallen is eigenlijk meer een kijk- en leesboek, dan een kalender. Zeeuwsch-Vlaanderendat is het on derwerp van de interviews en foto's. De volksaard, folklore, het dagelijks leven toen en nu. Omdat onze Vereeni- ging folklore en taalgebruik tot on derwerp van studie en zorg heeft, mag de uitgave van dit werk hier niet on besproken blijven. Voor het onder werp dialect maakte Schipper een in terview met de Bressiaander Bram Heijboer, één van de auteurs van het dialect-toneelstuk "Café Centraal", 36

Nehalennia | 1989 | | pagina 38