avond waarvoor de kaarten half ovember al waren uitverkocht; nu al vraagt men naar kaarten voor volgend jaar. Het publiek had er zin in, de spe lers ook. De groep Ambras opent traditiege trouw. Zij brengt volksmuziek: tra ditionele nummers uit het Vlaamse repertoire naast recent (deels eigen) werk Ed Steijns (Kloosterzande) laat Door ken Triest met zijn "zouw" op weg naar de "raier" (met moer naar man netje) over het toneel lopen of hij echt een konijn bij zich heeft. Met "N'n Ollander" die honderdvijf tig koolplanten op "nog gêên 'alve roei" zet(amets zes kóólen in êên putsjen) krijgt hij de hele zaal plat op een enkeling na die geen verstand van tuinieren heeft. Julien Blommaert vertelt in onver valst Kauters (dialect van Nieuw- Namen) over Guust die "genen lui'- rik was, allenug maor nie gjèrn werkten" en die, nu in de hemel net als op aarde "wel gêên lap zal uit voeren" De zevenenzeventigjarige Jo Blommaert staat even gemakkelijk voor een zaal met vijfhonderd mensen op zijn "schallemai" te spelen (mondharmoni ca) als thuis voor de spiegel. Tussendoor laat hij duidelijk horen dat het dialect van de stad Hulst heel anders is dan dat van de omge ving. Termenieke V.O.L. dat streeft naar "leut en muzikaliteit" - ook in die volgorde - maakt een muzikale wereld reis door Europa en Sankie Koster legt op z'n Axels uit - en je kut't gelêov'n of nie- hoe het "bie ons tuus" d'r aan toe gaat. Frans de Schepper, in slotacte ge assisteerd door zijn Jenny, praat met groot gemak en nog meer gekkig heid de hele avond aan elkaar. Een buitengewoon geslaagde avond, de beste tot nu toe was de algemene opinie, die duidelijk naar meer smaakte. JvR. WARDJEN DEN DRIPPEL Volkstheater "De Scheldegalm" uit Kloosterzande gaf op 13 januari 1989 in zaal De Nijs te Kloosterzande de première van het toneelstuk "Wardjen den Drippel". Het toneel stuk is geschreven door de heer George Sponselee uit Hulst. Zoals de naam van het toneelstuk al laat blijken, is ook dit tweede to neelstuk van Sponselee dat "De Schel degalm" opvoert geschreven in het dialect van het Land van Hulst. De combinatie "Scheldegalm" en to neelspelen in het dialect van het Land van Hulst blijkt ook nu weer een zeer groot succes te zijn. Dit getuigen de uitverkochte zalen die dit stuk reeds trok te Klooster zande op 13 en 14 januari, te Hulst in D'n Dullaert op 21 januari en te Vogelwaarde op 28 januari. Opnieuw Kloosterzande 11 februari, Axel, De Halle, 18 februari. Daarna volgen nog voorstellingen in Terneuzen 25 februari en Hulst 4 maart. De plaats van handeling in het toneel stuk "Wardjen den Drippel" is het café "De Gebosten Durpel" van Domien Mulders, herbergier, dorpsbarbier, schoen- en gareelmaker. Domien is wel een bedrijvig type, maar er komt niet veel uit zijn han den. Een klant van Domien, Sjef Boon, zegt van hem: "'IJ n'n droad oan zijn kont 'angen". Met dit toneelstuk van Sponselee schiet "De Scheldegalm" twee vogels tegelijk. Eerst voor mensen die een avond onbezorgd willen lachen bij dit komische stuk. En voor hen die nog eens graag op het toneel hun eigen dialect willen horen spreken, met vele streekgebonden woorden en uitdrukkingen Dat ons dialect meer en meer ver dwijnt is onontkoombaar. Maar een toneelavond van de "ambassadeurs van het streekeigene", "De Schelde galm" uit Kloosterzande, met een toneelstuk als Wardjen den Drippel", bewijst dat ons eigen dialect wel uit de mond verdwijnt, maar niet uit het hart. Ed.S. 41

Nehalennia | 1989 | | pagina 43