Wij ontvingen op het secretariaat in de laatste tien jaar menig gedicht en menig verhaal in dialect, waarbij een flink aantal die stuk voor stuk de moeite waard zijn om gepubliceerd te worden. Ter ere van het 60-jarig bestaan van onze Vereeniging, dat we dit jaar hopen te vieren, wil ons bestuur nu een jubileumbundel doen verschijnen. Dus zijn de mappen op het archief geopend en zal de daar toe aangewezen commissie een keuze moeten maken uit de voorraad en uit wat nog binnenkomt vóór de afgespro ken datum 14 februari. De bedoeling is de dialecten zo veel mogelijk per regio vertegenwoordigd te laten zijn, en de verhalen en gedichten op verantwoord peil. We hopen in Neha- lennia 74 te kunnen meedelen welk resultaat bereikt is. Wij ontvingen sinds de Dialectdag weer heel wat vragen om inlichtingen, ook van buiten de provincie, waaruit blijkt dat het werk van onze Veree niging ook elders meer en meer aan dacht gaat trekken. Vaak gaat de belangstelling van vragers vooral uit naar de bijdragen van onze leden aan het dialectonderzoek, en het geeft dan voldoening mooie voorbeel den te kunnen geven. Er is altijd genoeg te onderzoeken; we moeten allen samen zo veel mogelijk materi aal verzamelen voor de geplande aan vulling van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten! Het is bijzonder verheugend voor de verdere mededelingen het woord te geven aan dhr. Francke, die gelukkig weer met nieuwe moed begonnen is. E. J. v. d. B. HET LEVEN OP HET PLATTELAND Uw reacties naar aanleiding van de tekeningen in de rubriek HET LEVEN OP HET PLATTELAND zijn een welkome aanvulling op ons onderzoek met be trekking tot de landbouw. Deskundi gen onder u stuurden beschrijvingen en tekeningen op. Veel werk werd ver richt. Een schitterend voorbeeld hiervan willen we u niet onthouden. HET STAEPEL'OF werd uitvoerig be schreven door dhr. P.J. v. Langeraad (Dsr). De meeste begrippen zullen u bekend zijn, maar een andere benaming hebben endie zouden we graag van u weten! HET STAEPEL'OF Het hooi en de strovruchten, als b.v. tarwe en gerst, werden voor 1940 zo veel mogelijk in de schuren opgebor gen. Op de grotere bedrijven of be drijven met veel vee waren de schu ren dikwijls te klein. Bij veel hof steden was er dan ook een staepelof Dit was een stuk grond naast of achter de boerderij, waar behalve de stro vruchten ook de aardappels, uien enz. werden opgeslagen. Strovruchten Dit waren hooi, tarwe, gerst, haver, erwten en vlas. Hiervoor waren verschillende mogelijk heden Staepels rond van vorm en met een punt) Klampen (rechthoekig); Baggen (lang en smal met ronde hoeken) Tollen (rond en kegelvormig); Vimmen (rechthoekig, afdakvormig) Staepels en klampen werden geplaatst van een product dat goed droog was. Tollen en baggen bij een natte oogst. Vimmen waren voor de overschotten. Bij de mestput stonden de stroklam- pen, dus dicht bij de stallen. Ook de (h)outklampen waren bij de gebouwen. Dikwijls was er ook nog een (h)outkot voor het blokkeel. Personeel Als regel waren er drie personen no dig voor het opzetten van een stae pel, baggen of klampen. Een persoon op de wagen; dit was de aofgever of opstekerZijn taak was de schoven e.d. van de wagen op de klamp te gooien. De tweede man was de ans- makkerdie moest de schoven met de kop naar voren en de aren naar achte ren bij de derde man gooien. Zowel 48

Nehalennia | 1989 | | pagina 50