MEDEDELINGEN ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK IN MEMORIAM Op 16 januari overleed de heer M. Dieleman, oud-geschiedenisleraar, geboren te Axel in 1903, Met hem verloor de Zeeuwsche yeree- niging voor Dialectonderzoek een van haar meest verdienstelijke en kundi ge leden. Hij was niet alleen mede auteur van het regioboek Dialect in het Land van Axel, maar hij heeft zich onmiddellijk daarna volledig in gezet om bladzij voor bladzij van ons Woordenboek der Zeeuwse Dialecten na te pluizen, en alles te verifieren, wat met het Land van Axel te maken had. Het werd een intensief onderzoek met extra hulp van een aantal infor manten. De heer Dieleman bracht alles op kaart, alle opmerkingen, alle aanvullingen: twee dozen vol kwamen op het archief in 1984. Toen een paar jaar later de behoefte aan een register bij elk regioboek werd geconstateerd, was het weer de heer Dieleman, die met grote nauwge zetheid het register bij het boek Dialect in het Land van Axel samen stelde. Alle vragenlijsten zijn steeds met bijzondere zorg door hem ingevuld, en vaak met uitvoerig com mentaar ingezonden. Geen moeite was hem ooit te veel, hoeveel reizen per trein van zijn woonplaats Heelsum (bij Arnhem) naar Vlissingen heeft hij gemaakt, om het secretariaat te bezoeken Hoe genoot hij op de dialectdagen Alleen de laatste keer moest hij ver stek laten gaan, stond zijn gezond heid het niet meer toe. Maar hij bleef vanuit de verte "meedoen". Wij zullen hem missen,zijn altijd klaar staan voor de Vereeniging, die niet weinig te danken heeft aan zijn enthousiaste speurzin en zijn blijmoedig doorzettingsvermogen. De heer Dieleman was "mede-werker" in de beste zin van het woord! ALGEMEEN We schrijven januari 1989. Voor een goede gang van zaken moet onze bij drage voor elke aflevering van Nehalennia twee maanden vóór het ver schijnen daarvan worden ingeleverd. Dat betekent dus nu: allereerst om zien naar het afgelopen jaar, waarin de regelmaat van het dagelijks werk op het secretariaat noodgedwongen moest worden losgelaten. Dat trof vooral het mondeling onderzoek, dat niet meer zo veelvuldig kon plaats hebben. Dank zij de juiste medewer king van de heer Francke en de per soonlijke inzet van de mede-auteur Heerschap speciaal voor het regio boek voor Goeree-Overflakkeemet bovendien de enorme werkkracht die de heer J.den Boeft weer aan het vele typen gaf, was er uiteindelijk op onze Dialectdag van 15 oktober toch geen enkele achterstand te melden. Er kon weer met enthousias me gesproken worden over de voort gang van ons onderzoek, waarbij we weer de hulp van de leden van onze Vereeniging inriepen (zie blz. 38, 39 en 40 van Nehalennia 72). Vijf dagen daarna werd de heer Francke getroffen door een ongeluk, dat hard aankwam, met alle gevolgen van dien. Na geruime tijd te zijn uitgeschakeld probeert hij nu weer zoveel werk te verzetten als in ge geven omstandigheden mogelijk is, ook voor ons dialectonderzoek op het terrein van de Landbouw. Daarom ver heugt het ons des te meer, dat bij alle bewijzen van medeleven met ons wel en wee in 1988 en de vele har telijke wensen voor zijn spoedig algeheel herstel, ook menige posi tieve reactie op onze oproep om medewerking binnenkwam, want daad werkelijke hulp uit elke regio is bij ieder onderzoek onmisbaar. Helaas ontvingen we tot nu toe nog lang niet genoeg antwoorden op onze vragen over de streekgerechten en over de tekeningen van Het leven op het platteland. En die hebben we even hard nodig. Sommige trouwe informanten lieten in dit geval zelfs verstek gaan. Mogelijk werd de inge vulde vragenlijst haastig verzonden, 43

Nehalennia | 1989 | | pagina 45