kóóle, hroene bóón'n of vosse sop- p'n. A 't eiers goekóóp waoren wie ren ze ingeleid onder waoterhlas. En mee alles wad-a-je zellef nii ao kwam dr een kopman an de deure Zóó ao-je Kóóle van d'n Bos, die a schèren kwam sliip'n en têêlen kram men, Jan Pèreplu en de brillevint. A-je vee eiers ao kon je die an Penneman, d'n eiermarchand van de Vlaomse kant, verkoop'n. Da gieng dan altiid mee dèrtiene tehliik. Zout en suukker en blomme koch-je óók ande deure. D-êêne weeke kwam Daontje. Die aod- alles in van die brune puntzakjes. En a-je dan om suukker vroeg, dan pakt'n die een zakje, schudd'n da- d-'s nést z'n óóre en dan kon die 'óór'n wad-of a t'r in zat. D'andere weeke kwam Tinusje mee een karretje en een pèretje. Optell'n 'oevee a-je most be- taol'n dee-die mee kruusjes, nul letjes en van die romeinse vuuf- jes. Zelf kon die dao wize uut maor een ander behreep t'r niks van. Affijn, 't kwam altiid voo mekaore. En amao kwaom'n ze in uus. "Een bakje koffie?" "Jao vrouwe, a-je je nii ontriêft." Je ontriêfd'n je dan nii en onder de koffie wie ren de nieuwtjes uut Axel uut de doek'n gedaon. Vrèmde kasjesvinters kwaom'n daorom nii binnen, 'óór. Die waoren soms vee te astrant. Maor in 't algeméén brocht'n die ménsen an de deure vee gezellig heid, Mao diin klein'n, Markus, waor- a-me 't eihelik over aod'n, die was ondertussen a zóó hróót a-tie nao schoole most, in Axel. Mee een troepje andere kinders iederen dag te voete over de zandwegt. In de winter op klomp'n, mee een loden cape om, lekker deu de plassen, 's Zomers de klomp'n uutgespeeld en mee je blóóte voet'n deu 't losse zand. Vaneih'n staok'n ze óók wel 's wad-uut en 't was nii altiid pais en vree onder mekaore. Toch is d'r een vriênschap uut ontstaon, die a zóó'n tachtig jaor geduurd eit. A de schoole uut was gieng'n ze dikkels nao d'n boer. Daor aot'n ze óók nog-al 's. Ze waor'n dao, om zóó te zehh'n, kind an 'uus. Toen a-tie de schoole afgelóóp'n ao, most er vaneih'n over "de toekomst" gedocht 'oor'n. De bovenmêêster mééster Van 'Oute, gieng nao z'n vaoder en zei a-tie hoed kon leer'n. Of a-tie nao de Normaolschoole mocht, in Terneuzen. Dan kon die bii 'èm an schoole bluuv'n en zóó onderwij zer oor'n. Da mocht. Nao ienkele jaor'n kwam die voo de klasse te staon in dezellefde schoo le waor a-tie altiid nao toe gehaon ao. Die was t'r nóóit af gewist ka- je zehh'n. In Axel, bij de contact'n tussen de Jongeliengs-en Meisjesverêênigieng, lêêrd'n die een meisje kènn'n. Ze waor'n 'êêl gek op mekaore en ze trouwd'n. En of a-t-a noe deu die schóóne boek'n van z'n gróótvaoder kwam: die gieng Geschiedenis stu deer 'n. Af en toe naor Amsterdam om les en de rest tuus (Mao da-'s een ander verhaol) Tuus, da was in 't Siengelwegje, in Axel. Dao woond'n ze sint a-ze getrouwd waor'n. Udder êêste kind was een meisje. Allebei de moeders wiern'n ver noemd. Ze 'éét: Maria Suzanna Dieleman. 31

Nehalennia | 1989 | | pagina 33