VERANTWOORDING VAN DE ILLUSTRATIES Blz. 12 Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek Amersfoort. Blz. 15 N.V.Nederlandse Spoorwegen, Archiefbeheer en documentatie. Blz. 16 Stichting Natuur- en Recreatieinformatie. Blz. 26 Tek. P.Labruyère, Vlissingen Blz. 27 Tek. P.Labruyère, Vlissingen. P.Scherft e.a. Het "Testament" van Adriaan Bommenee. Praktijkervaringen van een Veerse bouw- en waterbouwkundige uit de 18e eeuw. Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen deel 4 Middelburg 1988 376 pp. 49,50. Aan het begin van dit jaar verscheen de uitgave van het handschrift "Testament Bommenee" als project van de Werkgroep Historie en Archeologie. Het project was een initiatief van de oud-rijksarchivaris dr. P.Scherft, die destijds het belang van de uitgave van dit handschrift met de prak tijkervaringen van de in Veere werkzame stadsbouwmeester Adriaan Bommenee (16857-1757) onderkende en zich hiervoor tot de Werkgroep wendde. Deze benoemde een projectgroep, naast de heer Scherft bestaande uit ir. W. Annema, drsJ.H. Kluiver, B. Oele en ing. M.H. Wilderom. Daar het boek werd uigegeven in de reeks Werken van het Genootschap trad drMia I. Gerhardt in de laatste fase op als eindredacteur. Wij bevelen het boek van harte aan bij onze lezers. Het bevat een schat aan gegevens over bouw- en waterbouwkunde in de 18e eeuw en vele historische bijzonderheden. Ook taalkundig is de tekst interessant. Bommenee schreef in zijn eigen spreektaal, zodat vele dialectvormen duidelijk herkenbaar zijn. Met de toelichtende tekst en vele tientallen illustraties telt het boek 376 pp. Het kan worden besteld bij de administratie van het Zeeuwsch Genootschap Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg tel. 01180-30347. M.A. Prins-Schimmel, Het stadhuis te Goes. Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen deel 5 Middelburg 1988 176 pp. 26,- Het gemeentebestuur van Goes had reeds lang de wens een geschiedenis van het fraaie stadhuis uit te geven, na het gereedkomen van de -restauratie in 1976. Daartoe bood een project van openbare voorzieningen en winkels op het terrein van het vroegere gasthuis de gelegenheid.Uit de bijdrage van de betrokken instellingen kon de auteur en een garantiestelling voor de uitgave worden bekostigd. Het resultaat is een fraaie geschiedenis, niet alleen van het stadhuis als gebouw, maar ook van het stadsbestuur dat er door de eeuwen heen resideerd. Het is ook een zeer volledige geschiedenis geworden omdat het bronnenmateriaal weinig lacunes vertoont. Het boek is geillustreerd met vele tientallen afbeeldingen van prenten, tekeningen en foto's. Ook deze studie is verkrijgbaar via de administratie van het Genootschap als hiervoor vermeld.

Nehalennia | 1989 | | pagina 39