MEDEDELINGEN WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE REACTIE Naar aanleiding van het artikel be treffende "Geheim agent Masereel overleefde de ramp met de bommenwer per bij Stavenisse", ontvingen wij van mr. F. Th. Dijckmeester de vol gende reactie. Met belangstelling las ik uw arti kel in Aflevering 73 van Nehalennia. Zelf ben ik in '44 vertrokken van Tempsford (zonder h) Airfield en ge dropt in de Betuwe; 's nachts. Ik werd "blind" gedropt, d.w.z. zon der aankondiging d.m.v. BBC- bood schap en zonder ontvangst-comité. In Nederland althans is men daar van afgestapt na de drama's van het Englandspiel Tempsford bestaat nog, al is het niet meer in gebruik. Er staat een houten schuur, die goed wordt onderhouden en waarin een herdenkingssteen is aangebracht met de tekst: Tempsford Airfield Gibraltar Farm Erected to commemorate the brave deeds of the men and women of every nationality Who flew from this wartime air field to the FORCES OF TME RESISTANCE in France, Norway, Holland and other countries during the years 1942 to 1945 The equipment for their dangerous missions Was issued to them from this barn (Gibraltar is de naam van de boerde- ter plaatse). Jaarlijks reuneren de beide Squadrons in Tempsford. In november j.l. ben ik aanwezig geweest. Er is een lunch in de plaatselijke pub The Anchor en een herdenkingsdienst in de kerk. Ook daar bevindt zich een plaquette, met opschrift: In thanksgiving for all who operated from RAF Tempsford Airfield 1941-1945 for the resistance workers who were flown to enemy- occupied Europe and in remembrance of those who gave their lives for freedom Uiteraard wordt enige tijd verbleven op het vliegveld, met kranslegging in de schuur Een enkele kanttekening: de oplei ding tot geheim agent vond niet plaats in de Patriotic School. Dat was een - nog bestaande - kost school bij Clapham Junction in een buitenwijk van Londen. Daar verble ven alle buitenlanders die tijdens de oorlog Engeland bereikten enige tijd ter onderzoek van betrouwbaar heid. Ook Franse generaals ontkwamen daaraan - tot hun verontwaardiging naar ik toen waarnam - niet. De op leiding tot agent geschiedde in en buiten Londen in diverse plaatsen. Parachute-springen werd beoefend op het vliegveld Ringway bij Chester. Tempsford ligt niet ver van Bedford. AANKONDIGING Bij voldoende deelname start dins dag 24 oktober 1989 een cursus paleografie (oud schrift) voor be ginners op Walcheren. In 12 lesavon- den (van 19.30 - 21.30 u.) zullen de cursisten wegwijs worden gemaakt in het lezen van oude handschriften. Naast de paleografische aspecten zal aandacht worden besteed aan de inhoud en vorm van de te behandelen stukken en hun belang voor historisch onder zoek. De eerste zes bijeenkomsten worden gehouden in Middelburg, de laatste zes in Vlissingen. Als docenten treden op,"de gemeentearchivarissen van Middelburg en Vlissingen, drs. P.W. Sijnke en drs. C.H.J. Peters. Aanmelding en nadere inlichtingen: Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit, Dam 22, postbus 742, 4330 AS Middel burg (tel. 01180-34800). NB. Leden van de ZVU, het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap en Heemkundige Kringen genieten een korting op het cursusgeld 1 3

Nehalennia | 1989 | | pagina 15