EEN JONG'N VAN D'N BUUT'N door M.S. Penning-Dieleman In de Slachtmaond van 1903 wier-tie geboor'n,in 't uus van z'n gróót- vaoder en grootmoeder. Z'n vaoder en moeder woond'n dao bii in, weet je, wan die wèrrekt'n allebei om- daze spaord'n voor een 'uusje. Ze noemd'n 'm Markus, nao z'n gróót- vaoder van vaoders kant. Toen a-tie nog 'êêl klein was dreu- teld'n die overdags zóó'n bitje achter z'n gróótmoeder an. Die 'ielp op ziin maniere 't viggetje voer'n, d'oenders graon geev'n of d'n 'of wiej'n. Fanself zat die d'r mee z'n neuze bovenop a z'n gróótmoeder bróód gieng bakk'n. Da dee ze êêns in de weeke, in de bakkêête. En dan bleef t'r altiid een dotje dêêg over. Dao dee ze dan reziin'n in en dao bakt'n ze een ovenkoeke van. Die mocht-ie dan wèrrem opeet'n mee brune suukker. Da was zóó lekker, da-tie 'êêl z'n leev'n verzot ge wist is op het kosje van een vers bróód. A z'n moeder en z'n grootmoeder ud der kappe gieng'n zett'n en êêst twêê blesjes van udder 'aor maokt'n, da was óók vrêêd schóón om te ziin. En d'n doek, ee? Die wier èmao mee spelle'n op bruun papier geplooid. Mao weet-je 'oevee spell'n a-t-aor inzaot'n? Twêê-en-vuuftig. En dan zóó'n êêuwigsten hróót'n van ach ter in de plóóje. D'n klein'n mocht die spell'n dao wel 's uut 'aol'n, daorom wist-ie da zóó hoed. 's Aoves was 't gezellig, dan was iederéén tuus. Vaoder en gróótvao der konn'n óók 'êêl móói verteil'n. Gróótvaoder most dikkels nog in 't schuurtje, waor-a 't zóó 'êêl apart rook nao angestampte èrde, 'out en peterolie, z'n messen gaon sliip'n. Waorom? A, die was boereslachter Vaneih'n most z'n tuug vliêmschèrp ziin. Eêst over de wetstêên, dan d'n oliestêên en 't staol. Gêên braompje mocht d'r an zitt'n. Gróótvaoder gieng da nao, mee z'n duum. En dao snee die nóóit in. Laoter, toen a Markus hróóter was, mocht-ie wel 's mee a-t-er een verreken geslacht wier. Eihelik von die da maor een aokelig iets. Toch wou die d'r bii ziin. Mao die gieng pas kiik'n a 't vèrreken dood was. Dan deej'n z'amao udder pet af, die a-t-er bii stong'n en dan zei gróótvaoder: "Zeeh'n mee d'n dóójen." Naodiên gieng de citoenbrandewiin rond en wier 't vèrreken gebrand. An z'n gróótvaoder ei-tie altiid mee respect gedochtNii vanwege die mess'n en zóó, mao die ao wa te zehh'n. Die ao-d-óók 'êêle móóje boek'n: "De Aarde en haar volken." Mee gravures van Gustaaf Dorè. Dao mocht d'n klein'n wel 's in kiik'n en daor ie-tie om zóó te zeh h'n uut leer'n leez'n. Mao toen woond'n die a mee z'n vaoder en moeder in de Bossembli, wan daor aod'n ze een uusje gekocht. Jao, dan bin d'r altiid die a dienk'n a de mèns'n die a-d-in d'n buut'n woon'n, in de Pan'uuz'n of in 't Waotervlièt of de Bossembli, van niks weet'n en hêên besef 'èn van wad-a-t'r in Axel en in de wè- reld opdoet. Noeda's anders glad gêên waor'óór. Weet-je, wien a- t'r in diin tiijd mee de nieuwtjes kwaom'n? De leurders, de schère- sliipers, de ketellappers en de eierkóópers. Da zat zóó. Wienkels waoren d'r fanself nii in d'n buu t'n. En da was émao nii nóódig óók. Iedereen 'ieuw een koppeltje 'oen- ders, d'èrrepels kwaom'n van d'n boer, net as appels, peren en ok kernoot 'n. Uut d'n 'of aolden ze hroente en beiers en jannivers en iets buutennissigs wier nii g'eet- 'n In 't voojaor kocht'n ze een viggetje, kwêêkt'n 't op, en in 't naojaor kwam 't Ouwe Keesje 't gerêêd maok'n voo consumptie. In de winter aot'n de ménsen zuur- 30

Nehalennia | 1989 | | pagina 32