ARCHEOLOGISCH NIEUWS 1988 Uit: Jaarverslag 1988 van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek, Amersfoort (nieuw adres Kerkstraat 1, 3811 CV; tel. 033-634233) Provinciaal archeoloog Zeeland Drs. R.M. van Heeringen; Kantoor en Provinciaal Depot voor Bodemvondsten Balans 17, 4331 BL Middelburg; tel. 01180-23732. ALGEMEEN Gezien het feit dat de provincie Zeeland buiten het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten geen ander "kenniscentrum" op archeologisch ge bied binnen haar grenzen huisvest, is dit jaar met kracht geprobeerd met hulp van vrijwilligers op het Depot aan de Balans in Middelburg wat meer leven in de brouwerij te brengen. Niet alleen bij de nazorg van kleine noodopgravingen en het dagelijks beheer van het depot is dit "leven" onmisbaar, maar ook bij het organiseren van tentoonstellin gen en de wetenschappelijke uitwer king van op het depot voorhanden gegevens en mobilia betreffende de Zeeuwse archeologie. Keerzijde van de medaille is dat het van provinciewege jaarlijks be schikbare budget door de gestegen kosten voor assistentie en huis vesting (brandstof, huur gebouw etc.) de stelpost voor archeolo gisch noodonderzoek langzaam heeft opgesloktHet is dan ook te hopen dat de marginale budgetverhoging, zoals voorgesteld in de in november verschenen "discussienota monumen tenzorg en archeologie", naar boven toe kan worden bijgesteld. Slechts dan is het mogelijk het ook door de provincie voorgestane beleid ten aanzien van de bescherming en het daadwerkelijke beheer van het Zeeuwse bodemarchief op een mijns inziens verantwoorde manier vorm te blijven geven. Op 29 april vond in Middelburg de jaarvergadering plaats van de AWN afdeling Zeeland. En wel een zeer bijzondere in de reeks der jaren. De heer J. van den Berg, sinds onheuglijke" tijden enthousiast voorzitter van de afdeling Zeeland, legde met een lezing over de opgra ving van de kerk van Hannekenswerve waaraan hij een kwart eeuw geleden deelnam, zijn taak als voorzitter neer. Niet voor niets werd hij dan ook om zijn verdienste voor de archeologie in Zeeland direkt na zijn aftreden tot erevoorzitter be noemd. Ook als correspondent van de ROB heeft hij zijn sporen ver diend. Het is te hopen dat de AWN in staat zal zijn het door Van den Berg gedragen amateur-archeologisch onderzoek in Zeeland voort te zet ten. PROVINCIAAL DEPOT Correspondent H. Hendrikse uit Bres- kens loopt vanaf 1 september een 2 jaar durende stage op het depot ge durende 2 dagen per week. De uitwerking van de opgraving van de vroegmiddeleeuwse burcht te Oost-Souburg werd samen met mevr. Y. de Bree uit Breda voortgezet. Het betreft een taak die gezien de op 11 november te Oost-Souburg op gerichte projectgroep "Herstel Karolingische Burcht" een hoge prioriteit geniet. In verband met de verhuizing van het gemeentearchief van Goes werd door gemeentearchivaris en corre spondent de heer L.J. Abelmann het gehele Goese bodemdepot met uit zondering van de in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland ten toongestelde voorwerpen overge dragen aan het provinciaal depot. Met deze belangwekkende verrijking, ca 500 vondstdozen, werd de maximale capaciteit van het depot overschre den. Dank zij vriendelijke medewer king van het Zeeuws Museum kon enige uitbreiding worden verkregen waar- 5

Nehalennia | 1989 | | pagina 7